Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami trzy wyjątkowe koncerty! VIII Festiwal im. Piotra Janowskiego w Grudziądzu będzie trwał od 23 do 25 września. Program

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Podczas V festiwalu Na skrzypcach „Guarneri”  należących do Piotra Janowskiego recital wykonała Alma Serafin Kraggerud wybitna skrzypaczka norweska o światowej sławie
Podczas V festiwalu Na skrzypcach „Guarneri” należących do Piotra Janowskiego recital wykonała Alma Serafin Kraggerud wybitna skrzypaczka norweska o światowej sławie Piotr Bilski
Muzyka z Japonii i Tatr, a także tria i duety Johannesa Brahmsa zabrzmią podczas festiwalu upamiętniającego Piotra Janowskiego, znakomitego skrzypka pochodzącego z Grudziądza. To będą trzy niezwykłe koncerty, a wstęp na każdy z nich jest bezpłatny!

VIII Festiwal im. Piotra Janowskiego w Grudziądzu: 23-25 września 2023

Piotr Janowski to urodzony w Grudziądzu wybitny skrzypek. Uznawany za jednego z najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu w XX wieku. Był obdarzony fenomenalną pamięcią muzyczną i posiadał nieograniczony repertuar. Zmarł nagle na zawał serca 6 grudnia 2008 roku w Londynie.

Pamięć o wybitnym muzyku rodem z Grudziądza kultywuje grudziądzka Fundacja im. Piotra Janowskiego. Organizuje ona festiwale, których patronem jest Piotr Janowski. W nadchodzący weekend odbędzie się ósma edycja tej imprezy.

W poprzednich latach relacjonowaliśmy m.in.:
V Festiwal im. Piotra Janowskiego „Instrumenty-Legendy” w grudziądzkim muzeum. Zobacz zdjęcia
VI Festiwal im. Piotra Janowskiego w Grudziądzu. Finałowy koncert w Państwowej Szkole Muzycznej [zdjęcia]
Pierwszy koncert festiwalu im. Piotra Janowskiego w Grudziądzu [zdjęcia]
Paweł Wakarecy zagrał w Grudziądzu. Koncert IV Festiwalu Letnie im. Piotra Janowskiego „1920-2020. Muzyka świadkiem historii” [zdjęcia]

Od początku, czyli 2017 roku, organizatorzy festiwalu starają się, aby nabierał on coraz większej renomy. Zapraszają do Grudziądza wyjątkowych artystów. Tak też jest w tym roku.

W ramach tegorocznego festiwalu upamiętniającego znakomitego skrzypka pochodzącego z Grudziądza, odbędą się trzy koncerty. Dwa w muzeum oraz jeden w Państwowej Szkole Muzycznej, przy ul. Armii Krajowej. Wstęp na wszystkie jest bezpłatny.

W programie tegorocznego festiwalu są światowe premiery kompozycji łączących muzykę Polski i Japonii, utwory góralskie, pochodzące z Tatr oraz tria i duety Johannesa Brahmsa.

Od początku istnienia festiwalu, czyli od 2017 roku, jest on wspierany przez Urząd Miejski Grudziądz, a trzy ostatnie edycje otrzymały także dodatkowo wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Program VIII Festiwalu im. Piotra Janowskiego w Grudziądzu

W sobotę, 23 września, o g. 17.00, w gmachu głównym muzeum rozpocznie się koncert „Polsko – japońskie sploty”.

Jak informują organizatorzy: Specjalnie na festiwal w Grudziądzu skomponowane zostały pieśni japońskiego kompozytora Mitsuru Asaka do słów polskich oraz muzyka polska inspirowana kulturą Ajnów, ludu zamieszkującego Japonię. Tak dalekie i nieoczywiste na pierwszy rzut oka obszary kultury, historii i muzyki okazują się bliskie i powiązane. Wątki polsko-japońskie są mało znane, lecz istotne i niezwykle ciekawe. Piotr Janowski dokonał kilku premier kompozycji Mitsuru Asaka, koncertował w Japonii.

  • Wystąpią:
  • Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran
  • Michał Rajewski – baryton
  • Marek Bugajski – altówka
  • Joanna Maklakiewicz – fortepian
  • Jadwiga Rodowicz-Czechowska – prowadzenie
  • W programie:
  • Jan Maklakiewicz: Pieśni japońskie
  • Paweł Łukaszewski: Haiku
  • Mitsuru Asaka: Pieśni (premiera światowa)

W niedzielę, 24 września o g. 17.00 w gmachu głównym muzeum rozpocznie się koncert „Prosto z Tatr. Muzyka góralska. Inspiracje”

Jak informują organizatorzy: Podczas tego koncertu wystąpią przedstawicielki rodzin góralskich Lassaków i Maciatów, którym na fortepianie towarzyszyć będzie Joanna Maklakiewicz. Wykonane zostaną - po raz pierwszy! - pieśni Jana Maklakiewicza do słów Antoniego Tryba oraz koncert góralski.

  • Wystąpią:
  • Katarzyna Lassak – skrzypce
  • Anna Lassak – sopran
  • Joanna Maklakiewicz – fortepian
  • W programie:
  • Muzyka góralska
  • Jan Maklakiewicz: Koncert góralski, Pieśni do słów Antonina Tryba, Wokalizy

W poniedziałek, 25 września, o g. 17 w Państwowej Szkole Muzycznej rozpocznie się koncert "Johannes Brahms Tria i duety".

Organizatorzy informują: Pomysł na ten wielki koncert zrodził się w 2022 roku, i jest połączeniem dwóch koncertów, bardzo pozytywnie odebranych przez publiczność pt. Wirtuozi z sąsiedztwa oraz Historie miłosne. Robert i Clara Schumannowie. Wykonawcami będą wybitni muzycy związani z regionem oraz gościnnie gwiazdy polskich filharmonii, a program monograficzny poświęcony będzie twórczości przyjaciela rodziny Schumannów Johannesa Brahmsa. W programie będzie trio na róg, skrzypce i fortepian, sonata na skrzypce i fortepian, sonata na altówkę i fortepian, duet na dwa fortepiany i cztery ręce, pieśni na głos, altówkę i fortepian. Jak widać są to bardzo ciekawe i nietypowe kameralne połączenia. W koncercie udział weźmie także wybijający się uczeń z PSM im. St Moniuszki.

  • Wystąpią:
  • Michał Rejewski - baryton
  • Marek Bugajski - altówka
  • Joanna Maklakiewicz - fortepian
  • Monika Orłowska - skrzypce
  • Michał Szczerba - waltornia
  • Bartłomiej Wezner - fortepian

Piotr Janowski, wybitny skrzypek rodem z Grudziądza - życiorys

Piotr Janowski to urodzony w Grudziądzu wybitny skrzypek. Uznawany za jednego z najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu w XX wieku.Archiwum

Piotr Janowski urodził się 5 lutego 1951 roku w Grudziądzu, gdzie z czasem, mając 8 lat, rozpoczął systematyczną naukę gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Mając 16 lat w 1967 roku został pierwszym polskim laureatem I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Był również zdobywcą pierwszych nagród na konkursach takich jak The Philadelphia Orchestra Competition (1972), G.B. Dealy (Dallas, Texas, 1974) i dwukrotnie The Naumburg Competition (New York) wraz z New Arts Trio (1979, 1980). W ciągu jednego roku akademickiego 1969/1970 ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Ireny Dubiskiej (dyplom z wyróżnieniem).

Naukę kontynuował pod kierunkiem Zino Francescatti w Curtis Institute of Philadelphia, w Julliard School u Ivana Galamiana, a także u Jaschy Heifetza w University of Southern California (Los Angeles). Jako solista wystąpił z najważniejszymi amerykańskimi i europejskimi orkiestrami, m.in. New York Philharmonic, Philadelphia Orchestra, St. Louis Symphony, Minnesota Orchestra, Oslo Philharmonic, Filharmonia Narodowa w Warszawie, współpracując z wybitnymi dyrygentami takimi jak Leonard Bernstein, Leonard Slatkin, Eugene Ormandy, Erich Leinsdorf, David Effron, Stanisław Wisłocki, Andrzej Markowski, Bogusław Madey, Zdzisław Szostak. W Polsce pojawił się i występował po wieloletniej nieobecności. Między innymi, po trzydziestu dwóch latach od zwycięstwa na "Wieniawskim '67", dał wspaniały recital w Poznaniu.

Piotr Janowski koncertował odnosząc wielkie sukcesy w Azji, Europie, obu Amerykach, dając recitale i występując w zespołach kameralnych. Występował m.in. z takimi pianistami jak Mieczysław Horszowski i Arthur Balsam, a także Peter Serkin, Franco Agostini, Wolfgang Plagge, Jerzy Lefeld, Maciej Paderewski, Jerzy Marchwiński. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych, np. Marlboro, VT, Chautauqua, NY, "Warszawska Jesień" i Dimitrios w Grecji.

Obdarzony fenomenalną pamięcią muzyczną posiadał nieograniczony repertuar. Był uznanym wykładowcą takich uczelni jak University of Wisconsin w Milwaukee i Eastman School of Music w Rochester w stanie Nowy Jork, Barratt Due Institute w Oslo. Prowadził wiele kursów mistrzowskich, m.in. w Bologna Conservatorio (Włochy), the Oberlin College i Northwestern University w Chicago.

Piotr Janowski dokonał nagrań dla wytwórni Muza, Pantheon, Aura, Phoenix, Norske Gram (Sony) i 2L (Dzieła Wszystkie Henryka Wieniawskiego).

Był obywatelem Polski i Stanów Zjednoczonych, honorowym obywatelem stanu Arkansas (USA) oraz miasta Cognac (Francja).

Piotr Janowski jest uznawany za jednego z najwybitniejszych skrzypków XX wieku. Zmarł nagle na zawał serca 6 grudnia 2008 roku w Londynie.

Wideo: Tablica upamiętniająca Sybiraków w Grudziądzu została skradziona! Teraz odsłonięto nową

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto