Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła renowacja nagrobka w Grudziądzu z tradycyjnej kwesty

Jakub Keller
Jakub Keller
Dobromir Dombek pracuje już nad renowacją grobowca rodziny Zagórnych. Obiekt doczeka się m.in.: malowania, odtworzenia ubytków oraz konserwacji środkiem chemicznym
Dobromir Dombek pracuje już nad renowacją grobowca rodziny Zagórnych. Obiekt doczeka się m.in.: malowania, odtworzenia ubytków oraz konserwacji środkiem chemicznym Jakub Keller
Renowacja największego pomnika na nekropolii przy ul. Cmentarnej właśnie ruszyła. Prace zostaną sfinansowane z pieniędzy, które grudziądzanie wrzucili do puszek podczas Wszystkich Świętych.

- Grób rodziny Zagórnych mieliśmy „na oku” od kilku lat. Jest on jednym z największych, o ile nie największym ze wszystkich pomników na cmentarzu, więc zdawaliśmy sobie sprawę, że jego renowacja będzie sporo kosztowała. Dopiero podczas ostatniej kwesty udało się zebrać tyle pieniędzy, aby wystarczyło na jego odnowę - tłumaczy Paweł Grochowski, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu, które, uściślijmy od dziesięciu lat organizuje kwesty na naprawy zabytkowych nagrobków, którymi nikt się nie opiekuje.

Niemal całą kwotę przeznaczą na grobowiec Zagórnych

Kwesta, którą prowadzi TONZ cieszy się coraz większym zaufaniem grudziądzan, bowiem niemal za każdym razem w puszkach ląduje rekordowa suma. Nie inaczej było w 2018 roku, kiedy to udało się zebrać 24.424 zł. Niemal cała kwota przeznaczona zostanie w tym roku właśnie na renowację grobu rodziny Zagórnych, która pochłonie 23,5 tys.

- Resztę, czyli niecały tysiąc zł przesuniemy najprawdopodobniej na konto kwesty, którą przeprowadzimy 1 listopada - uzupełnia Paweł Grochowski.

Grób rodziny Zagórnych poddany zostanie m.in.: czyszczeniu, odtworzeniu ubytków, oraz innych elementów, które uległy zniszczeniu lub kradzieży, jak choćby łańcuchy łączące poszczególne elementy. Ponadto planowane jest złocenie i malowanie liter oraz zabezpieczenie obiektu środkiem ochronnym.

- Wykonamy też scalenie kolorystyczne obiektu. Usunięcie wielu warstw farby z rzeźby, która jest głównym elementem nagrobka, spowoduje, że będzie miała ona nieatrakcyjny wygląd, zostanie więc patynowana, czyli pomalowana w sposób udający szlachetniejszy materiał. W tym przypadku kamień naturalny - tłumaczy Dobromir Dombek, który prowadzi prace renowacyjne.

Wszystkich Świętych w Grudziądzu. Tradycyjna kwesta na remon...

Mieszkańcy mogą wskazać kolejne obiekty do naprawy

Paweł Grochowski podkreśla, że TONZ nie wytypowało jeszcze pomników, które podobnym zabiegom poddane zostaną w przyszłym roku.

- Mogą nam w tym pomóc mieszkańcy, gdyż organizujemy konkurs fotograficzny. Udział w nim mogą wziąć wszyscy. Nie tylko profesjonaliści. Być może ktoś zauważy jakiś pomnik, którego nie dostrzegliśmy, a powinien zostać poddany renowacji - tłumaczy Paweł Grochowski.

Prace na konkurs fotograficzny „Zabytki cmentarza farnego w Grudziądzu” przesyłać będzie można od 2 do 16 września na adres: Klub Centrum Spółdzielni Mieszkaniowej, ul. Moniuszki 13, 86-300 Grudziądz.

Każdy uczestnik konkursu może nadesłać nie więcej niż 10 wglądówek formatu 13x18cm. Na ich odwrocie należy umieścić godło lub hasło oraz krótki opis, a w zaklejonej kopercie imię i nazwisko oraz adres autora. Należy też dołączyć płytę z nagranymi zdjęciami w formacie JPG.

Prace będą prezentowane podczas wystawy w październiku w Klubie Centrum SM. Dla uczestników, którzy zajmą pierwsze trzy miejsca, organizatorzy zapewniają nagrody oraz wyróżnienia. O szczegóły dotyczące konkursu pytać można pod numerem tel. 500-503-552.

WIDEO: Kwesta na renowację zabytkowych pomników na grudziądzkim cmentarzu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszyła renowacja nagrobka w Grudziądzu z tradycyjnej kwesty - Grudziądz Nasze Miasto

Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto