Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sposoby na dobrą pamięć. To musisz wiedzieć podczas nauki

Magda M. Maciejczyk
Poznaj sposoby na lepsze zapamiętywanie
Poznaj sposoby na lepsze zapamiętywanie fot. 123 RTF
Naukowcy już dawno odkryli, że zapamiętujemy 5-10 proc. tego, co słyszymy, lub tego, co czytamy, 30 proc. tego, co widzimy, a 70-90 proc., jeśli uczymy się, jednocześnie czytając, pisząc, mówiąc, rysując i korzystając z wyobraźni.

W jaki sposób w ogóle działa nasza pamięć? Poprzez zmysły do mózgu docierają zewnętrzne wrażenia. Powodują one powstanie śladów pamięciowych. Ślad pamięciowy to zmiana w układzie nerwowym w mózgu. Pewne jego obszary są aktywne przy zapamiętywaniu różnych rzeczy. Im więcej obszarów mózgu zaangażujemy do nauki, tym lepsze efekty osiągniemy. Dlatego nadawaj przyswajanym informacjom formę rymowanek, rysunków, tabel, przerabiaj tekst na zestaw pytań i odpowiedzi.

Podczas czytania podkreślaj kluczowe słowa, zakreślaj ważne fragmenty, sporządzaj notatki na marginesach. Warto pamiętać też, że nasz mózg lepiej zapamiętuje informacje, jeśli każdej z nich nadamy jakiś sens podparty osobistymi doświadczeniami. W trakcie nauki biologii, historii czy geografii warto używać wyobraźni, rysować schematy. Twórz też dla siebie pytania testowe.

Szybko i na długo nauczysz się angielskiego, jeśli będziesz budował historyjki obrazkowe. Załóżmy, że próbujesz się nauczyć angielskiego słowa "parish", oznaczającego parafię. Można je np. skojarzyć z polskim słowem Paryż, które wymawiamy bardzo podobnie. Teraz trzeba tylko skojarzyć symbol Paryża, np. wieżę Eiffla, z parafią, by zapamiętać wyraz na zawsze. Musisz zapamiętać wyrazy: "koloratka" i "hałas". Możesz zapamiętać je, tworząc wyrazy "kolor", "chatka" i "las". Przy okazji - łatwiej zapamiętujemy, jeśli nasze wizualizacje są w bardziej intensywnych kolorach, ruchome lub nierealne.

Dobrym pomysłem jest wyobrażanie sobie śmiesznych sytuacji. Skuteczną metodą nauki słówek są fiszki. Naprawdę warto poświęcić chwilę i wykonać je. Z jednej strony napisz wersję obcą, z drugiej - polską. W ten sposób możesz uczyć się w dowolnym miejscu. To świetny sposób na powtórki, np. w tramwaju, w kolejce itp. Niektórzy radzą wykonywać fiszki według kategorii - np. słownictwo związane z rodziną, ze zdrowiem, z jedzeniem itp. Jeśli uznasz, że nie masz czasu na robienie fiszek - możesz kupić gotowe zestawy. Kosztują około 10 złotych. Co ważne, można wybierać między słownictwem a zagadnieniami gramatycznymi, słownictwo bywa też pogrupowane w różne kategorie i przygotowane dla kilku poziomów zaawansowania.

Osoby uczące się dat, powinny wyobrażać sobie każdą cyfrę jako obrazek (8 to bałwanek, jedynka ołówek, trójka kobieta w ciąży itp). Możesz też, ucząc się dat ważnych wydarzeń, wyobrazić sobie okoliczności zdarzenia, czy to była zima (pewnie padał śnieg), co poprzedziło dane zdarzenie i co było po nim.

- Radzę uczyć się z "kartkami pomocniczkami", na których spisuje się najważniejsze informacje, takie jak wzory, słówka itp. - mówi Elżbieta Delewska, psycholog. Oklejamy nimi meble i domowe sprzęty. A nauka będzie łatwiejsza.

Partnerami są:

http://www.zsrgrudziadz.pl/

https://www.teb.pl/miasta/grudziadz/o-nas

https://www.marcusdesign.eu/pl/

http://cechgrudziadz.pl/

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto