Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczne zakupy w internecie. Policja radzi jak nie paść ofiarą oszustwa

Rafał Babraj
Tomasz Hołod/Polskapresse
Coraz więcej osób robi zakupy w internecie. Zwłaszcza okres przedświąteczny to czas, w którym częściej zaglądamy do sieci, aby sprawić niespodziankę rodzinie oraz przyjaciołom. Takie zakupy niosą ze sobą jednak pewne ryzyko, jeśli robi się je nieumiejętnie. Jak nie stać się ofiarą oszustów? Oto rady policji!

Wyobraźmy sobie sytuację, że wreszcie otrzymujemy zamówioną paczkę, która zawiera prezent dla naszych najbliższych. Ale w środku zamiast upragnionego upominku są... stare gazety albo kamienie. Chociaż to sytuacja skrajna, to warmińsko-mazurska policja potwierdza, że takie przypadki się zdarzają. Jak nie paść ofiarą oszustwa, robiąc zakupy w internecie? Na co zwracać uwagę?

Zobacz również:Policyjne porady na świąteczny czas! Sprawdź przed czym ostrzegają funkcjonariusze

Kilka cennych wskazówek dla kupujących w Internecie:

- Bardzo tanie = bardzo podejrzane.
- Zwróćmy uwagę na ilość komentarzy.
- Sprawdźmy w karcie sprzedawcy komentarze (pozytywne, neutralne, negatywne), ale także od kiedy osoba jest użytkownikiem serwisu i co sprzedawała/sprzedaje
- Czytajmy dokładnie wszystko, co jest na aukcji napisane, jeżeli czegoś brak - pytajmy przez telefon lub mailem.
- Poprośmy o numer telefonu stacjonarnego, poszukajmy jaki numer widnieje pod nazwiskiem sprzedawcy w książce telefonicznej (dostęp na poczcie lub online), sprawdźmy kod pocztowy i numer kierunkowy czy zgadzają się z miejscem zamieszkania sprzedawcy.
- Zrezygnujmy z aukcji, w których nie ma możliwości odbioru osobistego, nawet gdy mieszkamy daleko, zapytajmy czy można po towar zgłosić się osobiście.
- Potwierdzajmy wygranie licytacji, ale z wpłatą pieniędzy poczekajmy kilka dni, żeby upewnić się czy wszystko jest w porządku. Opóźni to czas dostawy, ale w przypadku gdy konto zostało przejęte przez podszywacza, zmniejszamy ryzyko. W ciągu tych kilku dni prawdziwy właściciel zorientuje się i powiadomi portal aukcyjny, a oni nas.
- W przypadku cennych przesyłek wybierajmy list/paczkę z zadeklarowaną wartością. Ustalmy ze sprzedawcą, kto zapłaci za tę usługę. Wiele firm, np. kurierskich, oferuje ubezpieczenie bez dodatkowych opłat. Omówmy też sposób zapakowania towaru. Im lepiej zapakowany przedmiot, tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia towaru
- Gromadźmy całą korespondencję. Nie zajmuje wiele miejsca, a jest bezcennym dowodem kontaktów ze sprzedającym.
- Pamiętajmy, że strony mają 7 dni na nawiązanie kontaktu i finalizację sprzedaży. Wielu sprzedawców prowadzi równocześnie wiele transakcji. Bądźmy wyrozumiali, jeśli sprzedawca nie kontaktuje się z nami natychmiast.
- Jeśli towar nie dotarł, nie panikujmy. Przesyłka mogła zaginąć z różnych powodów. Skontaktujmy się ze sprzedawcą, który powinien iść na pocztę i wyjaśnić sytuację. Poprośmy go o numer nadania, datę wysłania, adres urzędu pocztowego i odwiedźmy własny oddział pocztowy.

A co jeśli mimo wszystko padliśmy ofiarą oszustwa?

Policjanci przypominają, że zapłacenie za przedmiot i nieotrzymanie go to nic innego jak wyłudzenie czyli oszustwo. Kodeks Karny przewiduje za ten czyn karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Osoba, która stała się ofiarą oszustwa internetowego (cyberprzestępstwa) ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze, najlepiej najbliższej dla miejsca zamieszkania lub miejsca,
w którym w danym momencie się znajduje.

Więcej o postępowaniu osoby pokrzywdzonej znajdziecieTUTAJ

Zostań sportowym reporterem naszego serwisu

Serwis Nasze Miasto jest dla Ciebie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto