Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice: segregacja śmieci

Olga Krzyżyk
Świętochłowice: segregacja śmieci
Świętochłowice: segregacja śmieci Olga Krzyżyk
Świętochłowice: segregacja śmieci: Selektywna zbiórka śmieci jest potrzebna. Z tym zgadzają się mieszkańcy Świętochłowic. Niestety, nie wszyscy jeszcze mają nawyk segregacji. Dlatego ci, co nie segregują, płacą już więcej

Świętochłowice: segregacja śmieci
Ze względów choćby finansowych opłaca się segregować śmieci. Przypomnijmy, że obecnie mieszkańcy Świętochłowic płacą 12,90 zł za osobę w przypadku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. O wiele drożej jest, gdy nie prowadzi się selektywnej zbiórki. W takim przypadku trzeba zapłacić aż 26 złotych za osobę. Segregacja to także ratunek dla środowiska naturalnego. Dzięki niej można wykorzystywać surowce wtórne na nowe materiały. Oszczędzamy także zużycie energii, ograniczamy zanieczyszczenia, które trafiają do atmosfery i m.in. ograniczamy ilość surowców, które trudno ulegają rozkładowi.

- Od około pięciu lat staram się segregować odpady. Nie mam miejsca w domu na trzy kosze, dlatego butelki i papier daje do osobnych worków i później wyrzucam do pojemników do selektywnej zbiórki odpadów - mówi Krystyna, mieszkanka Centrum, tzw. „Mijanki”. - Gdy jeszcze nie było takich kubłów to z mężem kładliśmy plastikowe i szklane butelki obok koszów. Niestety niegdyś to trafiało do jednej śmieciarki. Wywóz śmieci nie jest tani, ale byłoby znaczniej drożej, jeżeli byśmy nie segregowali odpadów - dodaje.

W minionym roku wszystkich odpadów komunalnych ze Świę-tochłowic zebrano prawie 16764,877 Mg, w tym odpadów zmieszanych było 10 515,85 Mg. W 2016 roku gmina osiągnęła ustawowo wyznaczone poziomy odzysku: 21,77 procent w zakresie odpadów takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło (ustawowe minimum to 20 proc.). W przypadku odpadów biodegradowalne starano się obniżyć poziom śmieci kierowanych na składowisko - wyniósł on jedynie 4,83 procent.

- W wieżowcach nie ma pełnej segregacji. Trudno upilnować tylu mieszkańców. Ja staram się segregować, bo jest to potrzebne. Lata zaniedbywania sprawiły, że jest okropne zanieczyszczenie środowiska. Nie było też nawyku, by segregować śmieci. Teraz już w szkołach podstawowych uczą dzieci o segregacji, zachęcają np. do zbierania nakrętek - mówi Kazimierz Kucharczyk, mieszkaniec Świętochłowic.

- W różny sposób zachęcamy mieszkańców do segregacji odpadów. Prowadzimy m.in. akcję „Świętochłowicki festiwal recyklingu”, polegającą na selektywnej zbiórce m.in. baterii, tonerów, świetlówek, a także wydaliśmy kalendarze informujące o selektywnej zbiórce oraz były prelekcje czy akcje „Jestem w drużynie Recyklatora” - podkreśla Adam Myszor, naczelnik kancelarii prezydenta miasta.

Jak segregować śmieci?
Każdy z kolorowych pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów ma przyklejoną specjalną naklejkę informacyjną z rodzajem odpadów, które można wrzucać do danego pojemnika. I tak do pojemnika niebieskiego - papier- wrzucamy: gazety, książki i inny papier, tektury i ścinki drukarskie.

Nie wolno wrzucać do niebieskiego pojemnika: opakowań kartonowych z jakąkolwiek zawartością, lakierowanego lub foliowanego papieru, tapet, kalki i zatłuszczonego papieru.

Do pojemnika żółtego - plastiki, metale i odpady wielomateriałowe wrzucamy: puste butelki plastikowe po napojach (np. typu PET), puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości (np. po szamponach, płynach), plastikowe opakowania po żywności (np. kubki po jogurtach, margarynach), folie i torebki z tworzyw sztucznych, czyste kanistry plastikowe, opakowania stalowe i aluminiowe (puszki, pudełka, folie itp.), opakowania wielomateriałowe typu tetrapak (kartony po płynnej żywności).

Nie wolno wrzucać do żółtych pojemników: styropianu, gumy, pojemników po aerozolach, opakowań po medykamentach, opakowań i butelek po olejach spożywczych i samochodowych oraz smarach, puszek i pojemników po farbach i lakierach i opakowań po środkach chwastobójczych i owadobójczych.

Pojemnik zielony przeznaczony jest na szkło. Wrzucamy do niego: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych i szklane opakowania po kosmetykach.

Nie wolno natomiast wrzucać do zielonego pojemnika: szkła płaskiego (szyby okienne i samochodowe), szkła zbrojonego, luster (mają inną temperaturę topnienia od szkła opakowaniowego i nie stopią się razem z butelkami i słoikami), szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, ceramiki (fajans, porcelana, naczynia typu arco, doniczki, miski, talerze), żarówek, świetlówek oraz kineskopów, szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z jakąkolwiek pozostałością zawartości.

Pojemnik brązowy przeznaczony jest na odpady zielone, czyli: obierki po warzywach i owocach, ogryzki, fusy z kawy i herbaty, części zielone roślin (np. zwiędłe kwiaty, liście) i ziemię po przesadzaniu kwiatków doniczkowych.

Do brązowego pojemnika nie wrzucamy: żywności płynnej (np. resztek soków owocowych, mleka, jogurtów), resztek żywności, w tym mięsa i kości, żywności w workach foliowych, obornika, opakowań z jakąkolwiek zawartością, trawy z koszenia terenów zielonych, gałęzi z pielęgnacji ogrodów i wszystkich innych odpadów, co do których mamy wątpliwości, czy je zaliczyć do odpadów zielonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto