Jan Eugeniusz Lubomirski Lanckoroński urodził się 22 marca 1978 w Krakowie. Jest synem Stanisława Stefana Lubomirskiego–Lanckorońskiego (ur. 1931) i Ewy Tarnawieckiej (ur. 1945). Pochodzi z rodu książęcego Lubomirscy herbu Drużyna (żyjącego w zakolach rzeki Szreniawy koło Proszowic w czasach Mieszka I). Książę z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczył się też w London School of Economics oraz University of Navarra w Barcelonie we współpracy z Uniwersytetem Harvarda. Zdobywał także wykształcenie w zawodzie doradcy i maklera giełdowego oraz zarządcy nieruchomości. Znany jest jako inwestor, działacz społeczny, prezes Grupy Landeskrone. W 2021 zajął setne miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków według tygodnika "Wprost”, z majątkiem w wysokości 450 mln zł.
Jest członkiem Rad: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Łazienki Królewskie w Warszawie, mecenasem Festiwalu im. Księcia Władysława Lubomirskiego, członkiem Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, honorowym strażakiem, członkiem rady Business Centre Club (BCC) i kapituły Strażnika Pamięci, od 2014 roku ambasadorem województwa lubuskiego. Wydał trylogię „Lubomirscy Książęta Polscy”.
Książę jest prezesem Fundacji Książąt Lubomirskich, która kontynuuje charytatywne tradycje rodu, wspiera rozwój polskiej sztuki, nauki, ekologicznego budownictwa, realizuje projekty medyczne i edukacyjne. Ponadto funduje stypendia dla studentów, zakup sprzętu komputerowego i medycznego, odbudowę szczególnie cennych zabytków. Jan Eugeniusz Lubomirski Lanckoroński w 2020 roku został odznaczony medalem Solidarności Społecznej za całokształt działalności pro publico bono.
Majątek Lubomirskich w Polsce i Europie
Rodzinne włości Lubomirskich obejmowały od Gdowa i Szczyrzyca, przez Lubomierz, Nowy Wiśnicz, Bochnię, Wieliczkę, Łańcut, Baranów Sandomierski, Puławy, Rzeszów, Równe, Tarnów, Jarosław, Przeworsk, Janowiec nad Wisłą, były też posiadłości w Warszawie (np. Mokotów, Ujazdów, Czerniaków), Krakowie (Wola Justowska, Kamienica Pod Baranami), Rzeszowie (zamek), Sandomierzu, a także we Lwowie, Dreźnie, Wiedniu, Paryżu. Do dziś zamek w Nowym Wiśniczu należy do Zjednoczenia Rodowego Lubomirskich.
W ostatnich latach niezwykle głośno jest o posiadłości nad jeziorem Lubiąż w Lubniewicach. W 2020 roku została ona udostępniona częściowo turystom. Można zobaczyć reprezentacyjne sale, hol z portretami Księcia Stanisława Lubomirskiego – Marszałka Wielkiego Koronnego i jego żony Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, salę muzyczną z pamiątkami księcia Władysława Lubomirskiego i oryginalnymi meblami z innych majątków rodowych, wielką galerię z portretem księcia Stefana Andrzeja Lubomirskiego, salę myśliwską i salę z królewską z pocztem królów polskich autorstwa Marcello Bacciarellego. Zamek jest budowlą neorenesansową, wzorowany na obiektach z II połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Są w nim elementy klasycystyczne, barokowe, rokokowe i gotyckie. Lubniewice to jednak nie tylko Zamek Książąt Lubomirskich, który funkcjonuje jako prywatna rezydencja rodzinna. Mamy tu cały kompleks pałacowo – zamkowo – parkowy, w którym jest też Pałac Książąt Lubomirskich.
Zobacz w galerii jak żyje i mieszka książę Jan Eugeniusz Lubomirski-Lanckoroński
Książę Jan Eugeniusz Lubomirski Lanckoroński nie tylko udostępnił część rodzinnej posiadłości w Lubniewicach turystom. Swoim życiem dzieli się także w social mediach.
Książę Jan Eugeniusz Lubomirski Lanckoroński prywatnie
Książę w latach 2001–2013 był mężem jednej z najbogatszych Polek, zaangażowanej w szeroką działalność społeczną i charytatywną Dominiki Kulczyk (córki Jana i Grażyny Kulczyków). Ma z nią dwoje dzieci: Jeremiego Sebastiana oraz Weronikę Konstancję. W sierpniu 2020 ożenił się z Heleną Mańkowską, współwłaścicielką „Uzdrowiska Szczawnica”. W tym samym roku zostali rodzicami córki Elisabeth Helene.
Żyjące rodziny książęce w Polsce
- Leszczyńscy
- Poniatowscy
- Wettynowie
- d’Obyrnowie
- Habsburgowie-Lotaryńscy
- Czartoryscy
- Olgierdowicze
- Narymuntowicze
- Sanguszkowie
- Trubeccy
- Chowańscy
- Golicynowie
- Kurakinowie
- Czetwertyńscy
- Druccy-Lubeccy
- Hłazynowie
- Massalscy
- Nieświccy
- Podhorscy
- Puzynowie
- Woronieccy
- Dołgorukowowie
- Giedrojciowie
- Jurahowie
- Mickowicze
- Oboleńscy
- Szujscy
- Walewscy
- Jabłonowscy
- Jełowiccy
- Krasińscy
- Lichnowscy
- Piłsudscy
- Radolińscy
- Radziwiłłowie
- Sapiehowie
- Sułkowscy
- Anhalt-Köthen
- Biełosielscy-Biełozierscy
- Poniatowscy
- Ponińscy
- Bironowie
- Hohenzollernowie
- Wettynowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Hotel Mirada Del Mar
Otoczony zielenią i stuletnimi sosnami, położony w…
kup teraz

Hotel Fariones
Najstarszy hotel na wyspie w zupełnie nowej odsłon…
kup teraz

Hotel Barceló Margaritas Royal Level
Najnowsza część znanego i lubianego hotelu Barceló…
kup teraz

Hotel Royal Hideaway Corales Beach
Niepowtarzalny klimat i wyjątkowa atmosfera w jedn…
kup teraz

Hotel Savoy Palace
Pięknie położony, ze wspaniałym widokiem na Ocean …
kup teraz

Hotel Secrets Bahía Real Resort & Spa
Tu poczujesz się jak we śnie! Jedyny w swoim rodza…
Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek