Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda Fort Wielka Księża Góra pod Grudziądzem. To atrakcja turystyczna na weekend. Zobacz zdjęcia

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Bezpłatne zwiedzanie Fortu Wielka Księża Góra w Grudziądzu. Oprowadzali  grudziądzcy przewodnicy PTTK Grzegorz Machaj i Wiesław Podsiadło. W zwiedzaniu uczestniczyły dwie grupy po 25 osób.
Bezpłatne zwiedzanie Fortu Wielka Księża Góra w Grudziądzu. Oprowadzali grudziądzcy przewodnicy PTTK Grzegorz Machaj i Wiesław Podsiadło. W zwiedzaniu uczestniczyły dwie grupy po 25 osób. Piotr Bilski
Jeśli nie masz pomysłów na to co robić w weekend, to podpowiadamy: warto zwiedzić Fort Wielka Księża Góra w Wielkich Lniskach pod Grudziądzem.

Najstarsze zabudowania Fortu Wielka Księża Góra - jednego z najważniejszych elementów Twierdzy Grudziądz - pochodzą z 1889 roku.

W ostatnich latach obiekt jest pod opieką Stowarzyszenia Fort Wielka Księża Góra, a w 2018 został wpisany na listę prywatnych Muzeów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

Historia Fortu Wielka Księża Góra (http://www.fortwkg.eu)

Fort Wielka Księża Góra zbudowano na kulminacji wzgórza i na jego zachodnim stoku, na sztucznie uformowanych tarasach. Prace budowlane rozpoczęto w 1889 roku i już dwa lata później ukończono dwa schrony piechoty oraz schron amunicyjny. W latach 1894-95 wzniesiono kompleks dwóch połączonych ze sobą i wyposażonych w pancerne wieże schrony: koszarowy piechoty oraz baterię pancerną. W latach 1898-1900 powstał kolejny schron koszarowy piechoty oraz 6 dwukomorowych wartowni wbudowanych w wał fortu. W wale umieszczono także pięć podwójnych stanowisk dla przewoźnych wieżyczek armat 5,3 cm. Prawdopodobnie w 1905 roku zbudowano jeszcze dwukomorowy schron sanitarny, a w fosie zlokalizowano cztery żelbetowe stanowiska obserwacyjne. W następnych latach fort zelektryfikowano oraz zbudowano wartownię przy bramie głównej. Całość chroniona była kratą forteczną oraz szerokim pasem zasieków z drutu kolczastego.

Wojsko Polskie przejęło w 1920 roku obiekt i opróżniło z agregatów dieselowskich, zaś wieże pancerne pozbawiono luf. We wrześniu 1939 roku fort został obsadzony przez oddziały tyłowe. Urządzono tu zapasowe stanowisko dowodzenia oraz obserwatorów artylerii. W schronie sanitarnym urządzono szpital polowy. Podczas okupacji Niemcy umieścili w forcie magazyn amunicji i materiałów wybuchowych. w lutym 1945 roku warownię zajęły wojska radzieckie i z ciężkich haubic ostrzeliwały stąd miasto. Po wojnie Wojsko Polskie urządziło tu magazyn. W 2000 roku fort został sprzedany osobie prywatnej, jednak przez kolejne lata uległ stopniowemu niszczeniu. Obecny właściciel od 2008 roku stara się przywrócić obiektowi dawną świetność. Od 2017 roku obiekt jest pod opieką Stowarzyszenia Fort Wielka Księża Góra, a w 2018 został wpisany na listę prywatnych Muzeów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, utworzona została Izba pamięci pomordowanych polaków na Księżych Górach w latach 1939 - 1945. Podczas sezonu turystycznego, tj. Maj - koniec Października, organizowane są różnego rodzaju wydarzenia o tematyce militarnej i patriotycznej.

Fort Wielka Księża Góra w Wielkich Lniskach pod Grudziądzem czynny jest:

  • 1 MAJA - 31 PAŹDZIERNIKA
  • Poniedziałki: zamknięte (tylko grupy na tel.) (nie dotyczy wypadających w tym dniu imprez)
  • Wtorek - Piątek: 10 - 15 (15:00 ostatnie wejście)
  • (w tygodniu wejście na telefon 607 399 030)
  • Sobota: 11 - 18 (17:00 ostatnie wejście)
  • Niedziela: 12 - 18 (17:00 ostatnie wejście)
    PAŹDZIERNIK
  • W tygodniu tylko zaplanowane wycieczki, numer kontaktowy: 607 399 030
  • W weekendy po trzy wejścia uzależnione od warunków atmosferycznych. Sobota i Niedziela: 12:00, 14:00 oraz 16:00.
  • Ostatni weekend października nieczynne
    LISTOPAD - MAJ
    Zamknięte

Ceny biletów wstępu do Fortu Wielka Księża Góra:

  • Bilet normalny - 12 zł
  • Bilet ulgowy* - 8 zł
  • Dzieci do lat 7 włącznie - wejście bezpłatne
  • Bilet rodzinny - 30 zł (2 os. dorosłe + 2 dzieci w wieku 8-18 lat)

BILET ULGOWY przysługuje:
1. Dzieciom, młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia za okazaniem legitymacji
2. Emerytom i rencistom za okazaniem legitymacji
3. Posiadaczom Karty Seniora

Jak wygląda Fort Wielka Księża Góra zobacz na naszych zdjęciach:

Bezpłatne zwiedzanie Fortu Wielka Księża Góra w Grudziądzu. Oprowadzali  grudziądzcy przewodnicy PTTK Grzegorz Machaj i Wiesław Podsiadło. W zwiedzaniu uczestniczyły dwie grupy po 25 osób.

Tak wygląda Fort Wielka Księża Góra pod Grudziądzem. To atra...

Zdjęcia ze zwiedzania Zespołu Szkół Technicznych zobacz tutaj:

Polecamy także:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto