Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda najstarsza kaplica w Grudziądzu. Na pewno jej jeszcze nie widzieliście! [zdjęcia]

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Warsztaty fotograficzne pod hasłem "800 lat Grudziądza na kartach historii" GTK ze zwiedzaniem kaplicy św. Michała Archanioła
Warsztaty fotograficzne pod hasłem "800 lat Grudziądza na kartach historii" GTK ze zwiedzaniem kaplicy św. Michała Archanioła Piotr Bilski
Dawna kaplica św. Michała Archanioła jest bez wątpienia jednym z najciekawszych obiektów zabytkowych w Grudziądzu. Ale zwiedzić ją trudno, bo nie jest udostępniana turystom. I wcale nie mieści się w bazylice.

Tego zabytku w Grudziądzu jeszcze nie widzieliście. Tak wygląda kaplica św. Michała Archanioła w Grudziądzu

Zapewne jednym z najciekawszych obiektów podziemnego Grudziądza jest dawna kaplica św. Michała Archanioła. Znajduje się ona w piwnicy kamienicy przy ul. Kościelnej 6, która jest obecnie siedzibą Caritasu.

Pomieszczenie to jest wykorzystywane jako magazyn, więc niewiele osób może do niego wejść . Ale zgodę na to zdobyła Małgorzata Ambrosius-Okońska, prezes Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury i dzięki temu kaplicę św. Michała Archanioła udało się obejrzeć uczestnikom warsztatów fotograficznych z cyklu "Kulturalne foto-rozmowy" organizowanych przez GTK.

Wejście do kaplicy było największą atrakcją spaceru fotograficznego "800 lat Grudziądza na kartach historii", podczas którego przewodnikiem był Marek Szajerka, grudziądzki historyk.

Właśnie Marek Szajerka o kaplicy św. Michała Archanioła na łamach naszego portalu przed laty pisał:

Zapewne jednym z najciekawszych obiektów podziemnego Grudziądza jest dawna kaplica św. Michała Archanioła. Znajduje się ona obecnie w piwnicy kamienicy przy ul. Kościelnej 6, w siedzibie Caritasu.
Teraz pełni funkcję magazynową.

  • Jest to pomieszczenie o wymiarach ok. 5 m x 5 m.
  • Ściana wschodnia posiada grubość ok. 2 m.
  • Ściana północna ma grubość ok. 1 m
  • w pomieszczeniu jest średniowieczne sklepienie krzyżowe, podobne do tego w obecnej piwnicy kamienicy przy ul. Wieżowej 2.
  • W pomieszczeniu po stronie północnej, jest krużganek.
  • Różnica poziomów w piwnicy wynosi ok. 1 m.

Ustalenie lokalizacji tej kaplicy było możliwe dzięki zachowanej wizytacji kościelnej kanonika Strzesza z 1667 r. Wizytator kościelny, pisząc o finansach kościoła św. Mikołaja, przypisał tę kaplicę do tego kościoła:

„Najstarszą jest kaplica św. Michała Archanioła, jak pokazuje napis umieszczony nad drzwiami, lecz po zamurowaniu bramy i wejścia najpierw przeszła w użytkowanie ubogich jako szpital, dla potrzebujących pomocy. Istniało tam kiedyś bractwo zawiązane na zasadach wspólnoty zamieszkania, na prawach i założeniach ślubów pobożności. Mistrzowie i rzemieślnicy zachowują relikwie i znaki tego niegdyś ustanowionego bractwa. Dary, fundusze, przychody pochodzące z produkcji opłatków przepadły jak i sama kaplica. Brama Południowa jest połączona z przymurowanym przedsionkiem, gdzie przesiadują żebracy i domagają się jałmużny."

Podczas ostatniego spaceru Marek Szajerka poprowadził uczestników warsztatów "Kulturalne foto-rozmowy" także pod most ul. Klasztornej, który jest najstarszą taką budowlą ceglaną w Polsce, po której jeżdżą tramwaje.

Jak wygląda kaplica św. Michała Archanioła w Grudziądzu zobacz na zdjęciach w galerii:

Warsztaty fotograficzne pod hasłem "800 lat Grudziądza na kartach historii" GTK ze zwiedzaniem kaplicy św. Michała Archanioła

Tak wygląda najstarsza kaplica w Grudziądzu. Na pewno jej je...

Więcej o historii kaplicy św. Michała Archanioła w Grudziądzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto