Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądać ma centrum nauki "Młyn Energii". Imponujące są wizualizacje i.. koszty. Zobacz zdjęcia

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
W Grudziądzu zaprezentowano projekt "Młyna Energii", który powstać ma w Młynie Górnym. Inwestorem będzie urząd marszałkowski
W Grudziądzu zaprezentowano projekt "Młyna Energii", który powstać ma w Młynie Górnym. Inwestorem będzie urząd marszałkowski Piotr Bilski
65 milionów złotych - według aktualnych szacunków - kosztować ma adaptacja Młyna Górnego w Grudziądzu na centrum edukacyjne „Młyn Energii”. Otwarte ma zostać w 2025 r. Inwestorem jest Urząd Marszałkowski w Toruniu.

We wtorek zaprezentowano gotowy niemal projekt oraz wizualizacje „Młyna Energii” w Grudziądzu. Zostały przygotowane z rozmachem.

Projekt "Młyna Energii" podzielony jest na trzy części:

  • Pierwszą jest istniejąca część zabytkowa. - Zaprojektowaliśmy osiem sal wystawienniczo-konferencyjnych i warsztatowych. Dodatkowo znalazło się miejsce na wielofunkcyjną salę audytoryjną, która umożliwia wystawianie spektakli, organizowanie koncertów, konferencji. W części parteru zarezerwowane zostało miejsce na zaplecze gastronomiczne, dwupoziomowe z antresolą. Wnętrza zachowają swój historyczny charakter - mówił główny projektant Robert Lebioda, z firmy Sound & Space.
  • Drugą częścią jest nowoczesny budynek, który ma zostać postawiony obok obecnego młyna. - Nowa część to przede wszystkim zaplecze organizacyjne dla instytucji. W tej części znalazła się także szatnia, kasa oraz taras widokowy - kontynuował projektant.
  • Trzecią częścią ma być łącznik między budynkami.

- Elewacja młyna zostanie odrestaurowana w takiej formie jak w tej chwili. Natomiast w części współczesnej zaprojektowano elewację, która będzie współgrała estetycznie z cegłą, a jednocześnie tworzyła przemysłowy charakter - mówił Robert Lebioda.

Zdjęcia z prezentacji projektu "Młyna Energii" w Grudziądzu zobacz w naszej galerii:

W Grudziądzu zaprezentowano projekt "Młyna Energii", który powstać ma w Młynie Górnym. Inwestorem będzie urząd marszałkowski

Tak wyglądać ma centrum nauki "Młyn Energii". Imponujące są ...

Młyn Górny w Grudziądzu niszczał przez wiele lat

O konieczności zagospodarowania opuszczonego około 20 lat temu Młyna Górnego mówi się od dawna. Przed laty miało to zrobić Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, które w 2017 r. przejęło obiekt z rąk prywatnych, ale na pomysłach się skończyło. W 2020 r. miasto przekazało (na zasadzie zamiany nieruchomości) budynek urzędowi marszałkowskiemu z przeznaczeniem na placówkę kulturalno-edukacyjną. Od tego czasu powstawały projekty, a sam obiekt nadal niszczał.

Przed kilkoma tygodniami ruszyły prace zabezpieczające obiekt. Teraz w środku trwa demontaż elementów, które mogły zagrażać bezpieczeństwu.
We wtorek Piotr Całbecki, marszałek województwa mówił: - Mogę powiedzieć, że już sporo zainwestowaliśmy w to miejsce. Tego może nie widać, ale zabezpieczyliśmy przede wszystkim obiekt przed dalszą dewastacją.

- Około miliona złotych przekazaliśmy tylko na zabezpieczenie budynku. Dodatkowe pieniądze na badania malowideł na ścianach, które się ukazały podczas prac zabezpieczających. I na zabezpieczenie przed zawaleniem ściany - to jest koszt 720 tys. zł - wyliczała Małgorzata Rodziewicz, która z ramienia urzędu marszałkowskiego koordynuje inwestycję.

- Ratujemy ten budynek przed zniszczeniem - podkreślał marszałek Całbecki.

Otwarcie "Młyna Energii" w Grudziądzu planowane jest za trzy lata

W „Młynie Energii” mieścić się mają laboratoria, w których dzieci i nastolatki będą mogły w przystępny sposób zdobyć wiedzę z zakresu nauk ścisłych a także energii odnawialnej.
Tematem przewodnim ma być pięć stref energetycznych: kosmosu, wody, ziemi, powietrza i ognia.

Początek prac budowlanych planowany jest na przyszły rok, a otwarcie „Młyna Energii” na rok 2025.

Szacowany - na teraz - koszt tej inwestycji to 65 mln zł. Na razie koszty pokrywane są z budżetu województwa, ale docelowo wydatki mają zostać sfinansowane ze środków unijnych w ramach polityki spójności, na najbliższe lata. O ile tylko rząd Zjednoczonej Prawicy dojdzie do porozumienia z Komisją Europejską i pieniądze te do Polski popłyną.

Poseł Tomasz Szymański: - Warto było czekać

Wśród gości spotkania był m.in. Tomasz Szymański, poseł Koalicji Obywatelskiej, który od lat w swoich kolejnych programach wyborczych zapowiadał doprowadzenie do zagospodarowania Młyna Górnego. Jak dotąd były to obietnice niespełnione.

- Historia planu i pomysłu na zagospodarowanie tego obiektu ma już ładnych kilka lat, ale warto było czekać. Nasze pierwsze przymiarki zawężały się wyłącznie do bryły, która teraz jest, a okazuje się, że spokojne, analityczne podejście do tej inwestycji spowoduje to, że rozszerzamy jej zakres, że inwestycja będzie większa - mówi teraz poseł Szymański.

Młyn Górny to ponad 600 lat historii Grudziądza

Wszystkie pomysły oraz plany dotyczące Młyna Górnego konsultowane są z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Nie bez przyczyny: - Historia tego młyna rozpoczyna się w 1404 r., gdy dokument Konrada von Jungingena (wielki mistrz zakonu krzyżackiego - dop. red.) mówi o nowym młynie. To jest ten moment, w którym on powstał - opowiada Dawid Schoenwald, kustosz i kierownik działu historii Muzeum w Grudziądzu.

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski przekazał we wtorek marszałkowi województwa Piotrowi Całbeckiemu uchwałę Rady Miejskiej Grudziądza podjętą na ostatniej sesji o przekazaniu w formie darowizny nieruchomości, na terenie której urządzony zostanie parking przy Młynie Górnym.

Zdjęcia z prezentacji projektu "Młyna Energii" w Grudziądzu zobacz w naszej galerii:

W Grudziądzu zaprezentowano projekt "Młyna Energii", który powstać ma w Młynie Górnym. Inwestorem będzie urząd marszałkowski

Tak wyglądać ma centrum nauki "Młyn Energii". Imponujące są ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto