Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała produkcja trampek, kaloszy, pontonów w "Stomilu" Grudziądz. Zdjęcia z archiwum

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
W trampkach z grudziądzkiego "Stomilu" na wuefie ćwiczyła cała Polska. Wielką popularnością cieszyły się produkowane tutaj kalosze, wodery, pontony.
W trampkach z grudziądzkiego "Stomilu" na wuefie ćwiczyła cała Polska. Wielką popularnością cieszyły się produkowane tutaj kalosze, wodery, pontony. Piotr Bilski
W trampkach z grudziądzkiego "Stomilu" na wuefie ćwiczyła cała Polska. Wielką popularnością cieszyły się produkowane tutaj kalosze, wodery, pontony. Tak wyglądała produkcja w jednej z największych fabryk istniejących w Grudziądzu.

Trampki z Grudziądzkich Zakładów Przemysłu Gumowego "Stomil" na zajęciach wychowania fizycznego nosili chyba wszyscy obecni 40-50-latkowie.

Tak wyglądała produkcja w grudziądzkim Stomilu - zobacz zdjęcia:

Ale nie tylko trampki powstawały w grudziądzkiej fabryce. Z taśm produkcyjnych zjeżdżały także m.in. materace i pontony, z których wiele służy do dziś - wyprodukowane w Grudziądzu łodzie ratunkowe wciąż można zobaczyć na kutrach rybackich. To najlepiej świadczy o jakości wyrobów "Stomilu".

Historia grudziądzkiego "Stomilu" sięga 1923 roku

Wtedy to trzech fachowców z branży gumowej postanowiło uruchomić w Grudziądzu firmę "Polski Przemysł Gumowy Towarzystwo Akcyjne w Grudziądzu".

  • Firma okazała się "strzałem dziesiątkę". Rozwijała się błyskawicznie, zmówienia przychodziły nie tylko z całego kraju, ale także świata.
  • Wraz z produkcją rosło zatrudnienie, które przekroczyło 7 tysięcy osób.
  • Byli to mieszkańcy miasta, ale także rzesze osób przyjeżdżających do Grudziądza "za chlebem", który dawało im "PePeGe".
  • A w 1929 roku przyszedł kryzys światowy i w ciągu kilku lat zakład zwolnił większość załogi. Grudziądz zalali bezrobotni...

Zakład upadł w 1935 roku, później przejęli go hitlerowcy, został zniszczony pod koniec II wojny światowej. W latach powojennych fabryka została odbudowana.

Świetność "gumówki" pamięta wielu grudziądzan. I wielu wspomina te czasy z łezką w oku.

W Grudziądzu nie ma chyba rodziny, z której choć jedna osoba nie pracowała kiedyś w "Stomilu".

Ta firma w czasie swojej świetności - przypadającej na okres lat 70. - zatrudniała ponad 7,5 tysiąca osób. Pracowano tutaj całą dobę, na trzy zmiany.

Bez wielkiej przesady można stwierdzić, że "Stomil" żywił robotniczy Grudziądz. A przynajmniej znaczną jego część.
Jednak świetnie prosperująca firma poległa podczas przemian ustrojowych w latach 90. Zakład podzielono na kilka mniejszych spółek, które po kolei ogłaszały upadłość.

Ostatecznie upadłość GZPGum "Stomil" S.A. ogłoszono w październiku 2001 roku.

Wspominamy "Stomil Grudziądz"

Pamięć o grudziądzkim zakładzie wciąż jest w mieście żywa.

Świadczy o tym rekordowa wprost frekwencja na wystawie "Od kaloszy do pontonu - historia przemysłu gumowego w Grudziądzu" . Ekspozycję tę otwarto w muzeum jesienią 2014 roku. Obejrzeć na niej mogliśmy, m.in. trampki i kalosze, a także bardziej skomplikowane produkty jak ponton, czy strój nurka.

Jak produkowano w grudziądzkim "Stomilu zobacz na zdjęciach w galerii:

W trampkach z grudziądzkiego "Stomilu" na wuefie ćwiczyła cała Polska. Wielką popularnością cieszyły się produkowane tutaj kalosze, wodery, pontony.

Tak wyglądała produkcja trampek, kaloszy, pontonów w "Stomil...

Zobacz też inne galerie zdjęć związanych z historią Grudziądza:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto