Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak żyje Bartłomiej Bonk, srebrny medalista olimpijski i wychowanek MLKS Krajna Sępólno Krajeńskie. Dziś jest trenerem i radnym [zdjęcia]

Redakcja Polska Press
Tak dziś żyje Bartłomiej Bonk, srebrny olimpijczyk pochodzący z Sępólna Krajeńskiego. Zobacz w galerii >>>>>
Tak dziś żyje Bartłomiej Bonk, srebrny olimpijczyk pochodzący z Sępólna Krajeńskiego. Zobacz w galerii >>>>>Polska Press
Podnoszenie ciężarów zaprowadziło Bartłomieja Bonka na podium olimpijskie w Londynie. Wychował się na Krajnie w Sępólnie Krajeńskim, a w wieku 17 lat przyszedł do Budowlanych Opole. Tam założył rodzinę, trenuje innych i jest radnym Rady Miasta Opola.

Bartłomiej Bonk urodził się 11 października 1984 roku w Więcborku. Przygodę ze sztangą zaczął w wieku 13 lat w klubie MLKS Krajna Sępólno Krajeńskie (województwo kujawsko-pomorskie). To ten klub w niewielkim miasteczku ukształtował go jako sportowca. Jego barwy reprezentował przez cztery lata.

- Już po kilku miesiącach treningów obrałem sobie jeden cel- zdobycie medalu Igrzysk Olimpijskich. Z uporem maniaka, dzień po dniu, trening po treningu realizowałem plan poparty ciężką i systematyczną pracą oraz pełnym zaangażowaniem. Byłem pewien, że dzięki poświęceniu i sercu do dyscypliny, którą wybrałem, dotrę na szczyt i spełnię swoje marzenie – mówi Bartłomiej Bonk.

Zanim to jednak nastąpiło, sztangista w 2001 roku przeprowadził się do Opola. W stolicy Opolszczyzny mieszka do dziś. Tam wstąpił do klubu Budowlani Opole i to w tym klubie kariera Bartłomieja nabrała tempa. Jego wymagający trener Ryszard Szewczyk pomógł mu odnieść największe sukcesy.

Tak dziś żyje Bartłomiej Bonk, srebrny olimpijczyk pochodzący z Sępólna Krajeńskiego:

Srebro w Londynie

Przeprowadzka bardzo szybko zaczęła przynosić efekty. Bartłomiej rozwinął się jako zawodnik i już w 2004 roku w Mińsku zdobył tytuł wicemistrza świata juniorów w dwuboju w kategorii 94 kilogramów. W tym samym roku, w tej samej kategorii wagowej, sięgnął jeszcze po tytuł mistrza Polski seniorów. Niestety, równie szybko okazało się, że w tym okresie wspomagał się niedozwolonymi środkami, za co został zdyskwalifikowany, a dodatkowo także ukarany zakazem startów i wycofaniem z kadry na Igrzyska Olimpijskie w Atenach. Ostatecznie karę skrócono mu do półtora roku.

Przez 15 lat był reprezentantem Polski oraz członkiem kadry narodowej. Ma w swoim dorobku mistrzostwo Europy w 2015 roku, brązowy krążek mistrzostw Europy (2011) oraz świata (2013). Wszystkie te sukcesy osiągnął w kat. do 105 kg. W sumie, osiągając mniejsze i większe sukcesy, na arenie krajowej w tym Mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, zdobył 16 medali: 14 złotych, 1 srebrny oraz 1 brązowy.

Bartłomiej Bonk trzykrotnie reprezentował nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich. W 2008 w Pekinie w rwaniu uzyskał wynik 175 kg, który dawał mu 8 miejsce, ale w podrzucie spalił wszystkie podejścia i nie został sklasyfikowany.

Pierwszy duży sukces nastąpił w 2012 roku w Londynie, gdzie odbierał brązowy krążek, choć obecnie jest srebrnym medalistą. Wszystko dlatego, że po kilku latach zdyskwalifikowany został ówczesny triumfator Oleksij Torochtij.

Dla Bartłomieja Bonka, występ na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku był ostatnim w Budowlanych Opole. Zaliczył 185 kg i był po nim siódmy. W podrzucie nie zaliczył żadnej próby i nie został sklasyfikowany. Po olimpiadzie ogłosił zakończenie kariery.

- Starty na najwyższym poziomie wśród najlepszych kosztowały mnie wiele pracy, wyrzeczeń, ale przede wszystkim determinacji i wiary we własne możliwości. Napotykane po drodze trudności oraz nieuniknione w sporcie kontuzje nie odebrały mi ducha walki, nigdy się nie poddałem i dzięki temu osiągnąłem swój życiowy cel – uważa sportowiec.

Sukcesy w cieniu rodzinnego dramatu

Po 20 letniej karierze sportowej, Bartłomiej Bonk postanowił dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem - został licencjonowanym trenerem. Ożenił się z inną polską sztangistką, Barbarą Sachmacińską, zawodniczką CLKS Mazovii Ciechanów, z którą od 2004 roku wychowuje dorosłego już syna. W 2012 roku urodziły się im bliźniaczki. Jedna z nich, Julia, urodziła się z niedotlenieniem mózgu. Bonk przerwał sportową karierę i całą energię skupił na walce o jej zdrowie i przyszłość. Niestety, dziewczynka zmarła 13 lutego 2014 roku.

W 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Bonka Srebrnym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia dla polskiego ruchu olimpijskiego i za osiągnięcia sportowe.

Batłomiej Bonk we wrześniu 2022 roku miał nawet okazję odsłonić swoją pamiątkową tabliczkę w Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków w Wieruszowie w województwie łódzkim.

Obecnie, były 39-letni sztangista stawia nie tylko na sport. W 2018 roku wygrał w wyborach samorządowych i pełni funkcję radnego Rady Miasta Opole. Zdobył mandat z KWW Arkadiusza Wiśniewskiego, ugrupowania prezydenta Opola.

Tak dziś żyje Bartłomiej Bonk, srebrny olimpijczyk pochodzący z Sępólna Krajeńskiego:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto