MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Takie warunki trzeba spełnić, aby zostać strażakiem. Trwa nabór do straży pożarnej w Grudziądzu

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Strażacy na co dzień ratują zdrowie i życie ludzi oraz ich dobytek. Cieszą się ogromnym zaufaniem społecznym
Strażacy na co dzień ratują zdrowie i życie ludzi oraz ich dobytek. Cieszą się ogromnym zaufaniem społecznym Piotr Bilski
Chyba każdy chłopak marzył kiedyś o tym, aby zostać strażakiem. Jest okazja, aby to marzenie spełnić! Państwowa Straż Pożarna w Grudziądzu prowadzi właśnie nabór. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać strażakiem?

Grudziądzka komenda Państwowej Straży Pożarnej chce zatrudnić cztery osoby,...

... które najpierw będą stażystami, a docelowo zostaną strażakami. Służbę rozpocząć mają w drugim kwartale bieżącego roku.

Czy warto się o taką pracę starać? Jej zalet Paweł Korgol, rzecznik grudziądzkich strażaków wymienia wiele:

- Przede wszystkim jest to praca przynosząca bardzo dużo zadowolenia, które przejawia się we własnym samopoczuciu, ale także w „informacji zwrotnej od społeczeństwa” - mówi Korgol.

Rzeczywiście pomaganie ludziom, ratowanie ich dobytku, zdrowia, często życia musi przynosić wielką satysfakcję. W końcu wykonuje się zawód cieszący się największym zaufaniem społecznym!

- Zaletą naszej pracy jest też to, że nigdy nie wiemy co się wydarzy - dodaje Paweł Korgol. I tłumaczy, że czasem nawet zwykłe zgłoszenia mogą okazać się nieszablonowymi akcjami. - Nawet pożar śmietnika może stwarzać zagrożenie dla stojącego obok budynku albo samochodu...

A kiedy nie ma wypadków albo pożarów? - Uczymy się, szkolimy, ćwiczymy, wykonujemy prace gospodarcze... - wylicza rzecznik Korgol. I dodaje: - Czasem jest spokojnie, a czasem - rzadko, ale zdarzały się takie sytuacje - przychodzi się do pracy, a do domu wraca za tydzień, bo np. zostaliśmy skierowani do akcji przeciwpowodziowej.

Strażacy pracują w systemie zmianowym

Normalna służba strażaka każdego dnia rozpoczyna się o g. 8 i kończy się o tej samej godzinie następnego dnia. Po takim dyżurze strażak ma dwie doby wolnego. A jeśli do wybrania są nadgodziny, to może to być nawet pięć dni wolnego.

Dobrze wypocząć strażacy mogą także dzięki temu, że mają więcej urlopów. Rozpoczynając służbę od razu otrzymują 26 dni urlopu (w „normalnym” zawodzie pracy taki urlop przysługuje pracownikowi ze stażem co najmniej 10 lat). A po roku służby strażacy uczestniczący w wyjazdach mają 13 dni dodatkowego urlopu, czyli łącznie 39 dni rocznie.

Na wynagrodzenia strażacy nie mogą narzekać. Minimalnie miesięczne zarobki strażaka to ok. 3700 zł brutto, ale szybko rosną. Na wypłatę strażaka składa się wiele dodatków, m.in. za stopień szkodliwości, staż pracy, za stopień...

Strażakiem nie jest łatwo zostać. Trzeba spełnić szereg warunków.

Jakie trzeba spełnić warunki, aby zostać strażakiem?

Na samym starcie są są to:

  • posiadanie polskiego obywatelstwa
  • niekaranie za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
  • korzystanie z pełni praw publicznych
  • posiadanie co najmniej średniego wykształcenia
  • w przypadku mężczyzn: uregulowany stosunek do służby wojskowej
  • posiadanie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby

Jakie testy trzeba przejść, aby zostać strażakiem?

Oczywiście, kandydatom na strażaków nikt nie uwierzy na słowo, że są wystarczająco sprawni, aby poradzić sobie w trudnej służbie. Muszą oni przejść testy wydolności, sprawności fizycznej oraz udowodnić, że nie mają lęku wysokości.

- Ktoś kto przyjdzie „z ulicy”, bez przygotowania nie jest w stanie dobrze zaliczyć tych testów - uprzedza Paweł Korgol.

A co jest dodatkowym atutem kandydata na strażaka? - Dodatkowe punkty kandydaci otrzymują np. za posiadanie prawa jazdy na ciężarówkę albo uprawnień ratownika medycznego - mówi Korgol.

Test sprawności fizycznej kandydata na strażaka jest podzielony na próbę wydolnościową oraz próbę sprawnościową.

Próba wydolnościowa, to tzw. „beep test”. Polega ona na bieganiu między dwoma liniami oddalonymi od siebie o 20 m, w stale rosnącym tempie nadawanym przez sygnał dźwiękowy. Na pierwszym poziomie trzeba dystans pokonać pięciokrotnie, za każdym razem w czasie 9 sekund. Na drugim poziomie dystans należy przebiec sześć razy, zawsze w czasie poniżej 8 sekund....

Wraz z każdym kolejnym poziomem czas się skraca i na najwyższym - 12 poziomie - na kandydata (o ile zajdzie tak wysoko) czekają cztery próby pokonania 20-metrowego odcinka w zaledwie 5,1 sekundy każda. Łatwo nie jest, tym bardziej, że podchodząc do prób na tym poziomie kandydat ma już „w nogach” ponad 2 kilometry.

Koniec testu następuje, gdy kandydat dwukrotnie nie przebiegnie kolejnych 20 metrów w wyznaczonym czasie.

Na test sprawności fizycznej kandydata na strażaka składają się:

  • podciąganie na drążku
  • bieg po kopercie

W próbie drążka można go trzymać nachwytem lub podchwytem. Podciąganie rozpoczyna się ze zwisu na wyprostowanych rękach, a za zaliczone uznaje się podciągnięcie gdy broda znajdzie się powyżej drążka. Wynikiem końcowym tej próby jest liczba podciągnięć. Aby otrzymać jakiekolwiek punkty kandydat musi podciągnąć się co najmniej 9 razy. Maksymalną liczbę punktów zdobywa się wykonując co najmniej 26 podciągnięć.

Drugą konkurencją jest bieg po kopercie.

Bieg po kopercie to jedna z prób jakiej poddawani są kandydaci na strażaków
Bieg po kopercie to jedna z prób jakiej poddawani są kandydaci na strażaków Materiały PSP Grudziądz

Kandydat biegnie zgodnie z oznaczonym na rysunku kierunkiem omijając tyczki od strony zewnętrznej. Trasę trzeba pokonać trzykrotnie. Tyczek nie można chwycić i przytrzymać, a jeśli taka się przewróci, trzeba ją postawić i dopiero po tym można kontynuować bieg. Wynikiem końcowym jest czas wykonania ćwiczenia wyliczony jako średnia z trzech prób. Najsłabszy wynik, za który otrzymuje się punkty to 24,4 sekundy. Maksymalną liczbę punktów otrzymuje kandydat z czasem do 22 sekund.

Test sprawności fizycznej uznaje się za zaliczony jeśli mężczyzna zdobędzie co najmniej 50 punktów, a kobieta co najmniej 46 punktów.

Próby wydolnościowe i sprawności przeprowadzone są w stroju i obuwiu sportowym.

Test lęku wysokości kandydata na strażaka...

... uważa się za zaliczony gdy kandydat samodzielnie (ale z asekuracją) wejdzie na wysokość 20 m na drabinę ustawioną pod kątem 75 stopni i z niej zejdzie.

Kandydaci, który zostaną wybrani, staną przed komisją lekarską, a jeśli orzeknie ona, że mogą pełnić służbę, zostaną skierowani na szkolenie podstawowe w szkole podoficerskiej PSP w Bydgoszczy. Trzy miesiące później będą mogli rozpocząć służbę w Grudziądzu.

Pierwsi kandydaci na strażaków w PSP Grudziądz już się zgłosili. Kolejni mogą składać dokumenty do 17 stycznia 2023. Więcej informacji o naborze, na stronie PSP Grudziądz.

Wiosnę w Kujawsko-Pomorskiem mamy w środku zimy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto