Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teren Grudziądza na trasie misji św. Wojciecha w 997 roku

Marek Szajerka
Gdy w 1966 r. obchodzono Millenium, ówcześni włodarze miasta dla promocji Grudziądza wykorzystali błąd w interpretacji fałszywego dokumentu z XII w., by pokazać, że Grudziądz jest tylko 100 lat młodszy o Państwa Polskiego

Po 30 latach półoficjalnie przyznano się do błędu i skasowano nazwę Osiedle 900-lecia. Na stronie internetowej Grudziądza w Kalendarium nadal figuruje fikcyjne wydarzenie z 1065 r.

Obchody 1050 rocznicy Chrztu Mieszka I były okazją do pokazania związków św. Wojciecha z terenem Grudziądza. Do XVIII w. żywa była tradycja, że św. Wojciech zaczynał swoją misję od przekroczenia Ossy, obecnie Kanał Trynka. W kościele św. Bartłomieja w Szembruk jest malowidło stropowe, przedstawiające św. Wojciecha z wiosłem na tle panoramy Grudziądza.

25 lat temu to wydarzenie przypomniała profesor Krystyna Zielińska-Melkowska w pracy „Lokacja Grudziądza w 1291 roku. Studium historyczno-archiwalne”, s. 11-12.

Kilka lat później, w 1998 r. K. Zielińska-Melkowska jeszcze bardziej wzmocniła tezę, że misja św. Wojciecha rozpoczęła się od okolic Grudziądza, wskazując na istnienie kaplicy św. Michała Archanioła, obecnie na terenie posesji Caritasu przy ul. Klasztornej 6. Kamienica ta w drodze losowej ponownie przypadła Kościołowi w 1997 r., w 1000 rocznicę misji św. Wojciecha.

Szkoda, że Grudziądz w obecnych obchodach nie zademonstrował tej swojej tożsamości historycznej.

O tych kwestiach również pisałem w swoich artykułach:

Artykuł na stronie Koła Miłośników Dziejów Grudziądza z 2010 r.

http://kmdg.grudziadz.pl/publikacje/biuletyny/numer/36.265/

O kaplicy św. Michała Archanioła na serwisie Nasze Miasto w:

2011 r.
https://grudziadz.naszemiasto.pl/grudziadz-podziemny-kaplica-sw-michala-archaniola/ar/c1-2598700

2013 r.

https://grudziadz.naszemiasto.pl/zamek-w-grudziadzu-odc-21-odcinek-specjalny-do-rozdzialu-vii/ar/c8-2598780

2014 r.
https://grudziadz.naszemiasto.pl/kaplica-sw-michala-archaniola-niewygodny-zabytek/ar/c7-2598926

Uważam, iż szkoda, że Włodarze Miasta nie przypomnieli tej tradycji historycznej, związanej z terenem Grudziądza przy okazji obchodów ogólnopolskich 1050 Rocznicy Chrztu Mieszka I.

Na zdjęciu malowidło z kościoła p.w. św. Bartłomieja w Szembruku, należącego historycznie do diecezji pomezańskiej. W czasach nowożytnych kościół św. Mikołaja w Grudziądzu należał do dekanatu pomezańskiego, na czele którego był kościół p.w. św. Katarzyny w Łasinie.Fotografia pochodzi ze strony internetowej parafii p.w. św. Bartłomieja w Szembruku. Jeszcze w XVII-XVIII w. żywa była tradycja, że Grudziądz jest częścią dawnych pogańskich Prus, czemu dał wyraz kanonik chełmiński Jan Ludwik Strzesz, pisząc w wizytacji kościelnej, w latach 1667-1672:

Dekanat grudziądzki jest mały i nierozległy, wzdłuż Wisły między północą
i wschodem, w środku przecina go rzeczka Osa. Obejmuje trzy kościoły parafialne: dwa filialne i jedną kaplicę, a mianowicie: grudziądzki z drewnianym kościołem w Tarpnie, w Mokrem z opuszczonym, w Wełczu i Błędowie z murowanym kościołem w Wiewórkach.
Grudziądz, teutoński Grudziądz
Plemiona pruskie początki jego (łączą) z rokiem 1058, z czasami Bolesława Śmiałego. Zabudowały one miejsce i nazwały Gródek, stąd wywodzi się nazwa Grudziądz, gdzie na wyniosłym brzegu Wisły wybudowały małą warownię.
Potem w roku 1222 z całością dóbr przekazany przez księcia Mazowsza Konrada Chrystianowi, pierwszemu biskupowi Prus, następnie przypadł Krzyżakom. Meinhard z Querfurtu, wielki mistrz powiększył miasto położone na wyniosłym brzegu Wisły i połączył wzgórze z niżej położonym miastem dla jego obrony.
Po pokonaniu Krzyżaków po bitwie i zwycięstwie pod Grunwaldem przeszedł w dobra królewskie i ustanowiono w nim starostwo.

***

Prognoza pogody na 19.04.2016. TVN Meteo Active

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto