Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upały trwają w najlepsze już od kilku tygodni, a nasze organizmy nie dają sobie z nimi rady. Tu podajemy kilka dobrych rad

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
13.08.2015. rzeszow .  picie wody woda susza pragnienie zrodelko 
fot bartosz frydrych / nowiny
13.08.2015. rzeszow . picie wody woda susza pragnienie zrodelko fot bartosz frydrych / nowiny brak
Omdlenia, zasłabnięcia, bóle i zawroty głowy, to wszystko objawy przegrzania lub odwodnienia organizmu w czasie upałów. By uniknąć niepotrzebnych problemow zdrowotnych wystarczy pamiętać o kilku podstawowych sprawach.

Tego lata temperatury w cieniu w całej Polsce przekraczają 30 stopni Celsjusza. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy w mieście, poza nim, nad morzem, czy w górach, wysoka temperatura i tak na nas wpłynie. Główny Inspektorat Sanitarny na podstawie „Public health advice on preventing health impacts of heat. A set of information sheets for different target audiences”. World Health Organization 2011 opracował cztery podstawowe zasady, którymi należy się kierować, by radzić sobie z upałami.
Przede wszystkim należy miec świadomość, że podczas upałów, nasila się ryzyko udaru i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore. Stosowanie zasad przedstawionych przez GIS pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru cieplnego lub przegrzania organizmu.

Po pierwsze - przystosuj dom lub mieszkanie do upałów
Według GIS podstawą, która pomoże nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z przegrzaniem, to kontrola temperatury wewnątrz pomieszczeń. Ta nie powinna przekraczać 32°C w dzień i 24°C w nocy. By tego dokonać warto odsłaniać i otwierać okna w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa, a
zamykać oraz zasłaniać zasłonami lub żaluzjami, również w klimatyzowanych pomieszczeniach w czasie, gdy tepperatura na zewnątrz rośnie. Istotnym okazuje się również wyłączanie w miarę możliwości sztucznego oświetlenia i urządzeń elektrycznych, które są dodatkowym źródłem ciepła.

Po drugie - unikaj upału!
W ciągu dnia, przebywaj w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu. Unikaj wysiłku fizycznego, forsowania się. Jeśli to możliwe, unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00. Spędzaj w miarę możliwości 2-3 godziny w chłodnym miejscu może to być klimatyzowany budynek użyteczności publicznej. Można więc wybrać się do klimatyzowanego centrum handlowego na orzeźwiający napój lub do klimatyzowanej kawiarni! Ważnym jest również, by stosować kremy z filtrem UV i nigdy nie zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę!

Po trzecie - pamiętaj o nawadnianiu organizmu i jego chłodzeniu
W czasie upałów zaleca się branie częstych, chłodnych pryszniców lub kąpieli oraz stosowanie chłodnych okładów na ciało. Nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób dobieramy swoją garderobę. Zaleca się noszenie jasnych, lekkich, luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań oraz nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV a także to ważne, by nosić także wygodne i przewiewne obuwie.
Do tego konieczne jest picie dużej ilości wody, która nie tylko pomaga regulować temperaturę ciała, ale także ciśnienia krwi i wszelkich procesów metabolicznych i pracy narządów. W czasie upałów warto unikać spożywania napojów alkoholowych. Alkohol odwadnia organizm. Jeśli natomiast chodzi o posiłki, powinny to być chłodne, lekko solone potrawy oraz owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew). Żywności, szczególnie łatwo psującej się, powinna być przechowywana w warunkach chłodniczych.

Po czwarte - pomagaj tym, którzy wymagają troski
Główny Inspektor Sanitarny zwraca uwagę na to, że jeśli w twoim otoczeniu mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne - odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy.

Leki przechowywać należy w temperaturze poniżej 25°C lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).

W przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej. Do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy: przenieść osobę w chłodniejsze miejsce, ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów, obniżać temperaturę ciała poprzez:przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlowanie, spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C.
Nie należy podawać żadnych leków, a osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Upały trwają w najlepsze już od kilku tygodni, a nasze organizmy nie dają sobie z nimi rady. Tu podajemy kilka dobrych rad - Głos Szczeciński

Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto