Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka inwestycja w Grudziądzu. Rozbudują stację elektroenergetyczną

(DXC)
Do przebudowanej stacji zostaną podłączone nowe linie wysokiego napięcia.
Do przebudowanej stacji zostaną podłączone nowe linie wysokiego napięcia. Fot. Karolina Misztal
Rozbudowa stacji elektroenergetycznej pochłonie ok. 140 mln zł. Prace potrwają do wiosny 2019 roku.

Stacja elektroenergetyczna Grudziądz-Węgrowo znajduje się przy drodze wojewódzkiej prowadzącej m.in. do Radzynia Chełmińskiego. Jej rozbudowa to ogromne zadanie, dlatego inwestor - spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne - od strony projektowej i technicznej przygotowywał się do niej od wielu lat. Po tym jak wojewoda wydał pozwolenie na budowę, mogły wreszcie ruszyć pierwsze prace. Na razie trwają roboty przygotowawcze.

- Przekazanie placu budowy pod zasadniczą część robót przewidywane jest na kwiecień - informuje „Pomorską” Beata Jarosz, rzeczniczka prasowa spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Prace trwać będą dwa lata

Zasadnicza część robót będzie polegała m.in. na budowie stanowisk dla transformatorów i rozdzielni oraz na postawieniu budynku technologicznego. Gdy wszystko będzie już gotowe, do stacji zostaną wpięte sieci wysokiego napięcia, a następnie całość zostanie przetestowana.

Plan zakłada, że wszystkie prace zakończą się w kwietniu 2019 roku. Wykonawcą jest konsorcjum firm SAG Elbud Gdańsk oraz SAG Elbud Kraków. PSE za realizację zadania zapłaci, bagatela, ponad 140 milionów złotych.

Mieszkańcy mogą liczyć na korzyści

- Celem inwestycji jest poprawa warunków zasilania Grudziądza i okolic. Oznacza to doprowadzenie do sytuacji, w której dostawy energii elektrycznej będą stabilniejsze niż dotychczas, a w przypadku wystąpienia awarii - zostanie ona bezzwłocznie usunięta - dodaje rzeczniczka PSE.

Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu rozwiązań, które pozwolą na szybką wymianę zniszczonych elementów stacji.

Inwestycja PSE ma także wymiar ponadlokalny, ponieważ po zakończeniu rozbudowy do stacji zostaną włączone dwie nowe linie wysokiego napięcia.

- Zapewnią one większe bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej z południa Polski na Pomorze, gdzie brakuje źródeł jej wytwarzania - podkreśla Beata Jarosz.

Podatki wpłyną do miejskiej kasy

Na wymierne korzyści związane z inwestycją PSE liczą także w ratuszu. Chodzi oczywiście o wpływy podatkowe, m.in. z tytułu podatku od nieruchomości - od budowli, który wynosi 2 proc. jej wartości.

- Możemy liczyć na wpływ podatku w następnym roku po zakończeniu inwestycji - informuje Magdalena Jaworska-Nizioł, rzeczniczka prasowa urzędu miejskiego.

Władze miasta liczyły także na duże wpływy z podatku w związku z budową przez Energę elektrowni gazowej w Grudziądzu. Od jesieni ubiegłego roku wiadomo jednak, że Energa tej inwestycji nie będzie realizować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto