Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wirtualna Noc Muzeów" czeka nas w Grudziądzu. Już w tę sobotę warto usiąść przed komputerem

Redakcja
Piotr Bilski/Archiwum
Mimo że grudziądzkie muzeum zostało już otwarte dla zwiedzających, to obowiązujące ograniczenia wciąż nie pozwalają na zorganizowanie normalnego zwiedzania. Dlatego zaplanowana na 16 maja "Noc Muzeów" odbędzie się w internecie.

Mimo że grudziądzkie muzeum zostało już otwarte dla zwiedzających, to obowiązujące ograniczenia wciąż nie pozwalają na zorganizowanie normalnego zwiedzania Dlatego zaplanowana na 16 maja "Noc Muzeów" odbędzie się w internecie.

Na facebookowym profilu placówki w sobotę od g. 17 po kolei publikowane będą filmy przygotowane przez pracowników muzeum, a będą to:

Otwarcie wystawy prac uczniów Liceum Plastycznego zatytułowana "Nie kupuj - adoptuj! Plakat społeczny w trosce o zwierzęta".

Jak informuje muzeum: na ekspozycji zobaczymy prace, które powstały we współpracy z Centrum Opieki nad Zwierzętami w Grudziądzu, w ramach której odbyło się kilkanaście spotkań. Niejednokrotnie modelami przedstawionymi na afiszach były psy i koty zamieszkujące lokalne schronisko. Prace mają zwracać uwagę lokalnego społeczeństwa na istotne problemy zwierząt, skłaniając do empatii i szacunku względem wszystkich istot.

Warsztaty "Zrób szarpaka dla swojego psiaka". Jak? Pokaże Marika Szczepanowska.

Muzeum zachęca: możesz zrobić szarpaka dla psa ze schroniska. Niezależnie od motywacji, szarpak to świetna, uniwersalna i łatwa w wykonaniu zabawka, za którą psi przyjaciele na pewno będą Cię kochać jeszcze bardziej

Wirtualne zwiedzanie wystawy "Domasław - nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII -VI w. p.n.e.)".

Po niedawno otwartej ekspozycji archeologicznej oprowadzi Magdalena Kalbarczyk. Zostanie przybliżona historia odkrycia stanowiska i obraz kulturowy społeczności z wczesnej epoki żelaza oraz zostaną zaprezentowane najciekawsze i unikatowe zabytki archeologiczne z badań na cmentarzysku w Domasławie.

Wykład Mariusza Żebrowskiego "zawód kat z Grudziądzem w tle"

Historyk będzie opowiadał o funkcji i roli kata na przestrzeni wieków w naszym mieście.

Gawęda etnologa Łukasza Ciemińskiego. "O straszliwym sądzie" - dziady od Lublina do Torunia - pieśń z ziemi chełmińskiej.

Muzeum zachęca: Dziad wędrowny w kulturze tradycyjnej pełnił funkcję kolportera wiadomości przerażających, historycznych, zawsze zaś niezwykłych - chętnie słuchanych, bo śpiewanych. Pieśni dziadowskie to osobny rozdział w dziejach muzyki tradycyjnej. Jedną z nich zanotował między Toruniem a Chełmnem Oskar Kolberg, opowiada o grozie Sądu Ostatecznego i wydarzeniach, które będą go poprzedzały. Ta ludowa apokalipsa znana była w całej Polsce, a pieśń przekazywano sobie z ust do ust. Nie znamy niestety melodii z ziemi chełmińskiej, ale na ratunek przychodzą nam dziady od Lublina i na ich melodię wykonamy ten ludowy zabytek z naszego regionu! Bójmy się i śpiewajmy wspólnie w tę noc!

Zaplanowano też prezentacje najciekawszych nabytków działów sztuki oraz historii.

Wszystkie filmiki zostaną opublikowane w sobotę, do g. 20. Na facebookowym profilu muzeum
https://www.facebook.com/Muzeum.Grudziadz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto