Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wisłą przez Grudziądz płyną części nowej instalacji PKN Orlen. Zobacz zdjęcia

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wisłą przez Grudziądz transportowane są elementy nowej instalacji PKN Orlen. Zobacz zdjęcia>>>>
Wisłą przez Grudziądz transportowane są elementy nowej instalacji PKN Orlen. Zobacz zdjęcia>>>>Piotr Bilski
Już blisko 800 elementów nowej instalacji PKN Orlen przepłynęło Wisłą przez Grudziądz. W tym mieście największym problemem dla transportu rzeką jest most drogowo-kolejowy.

Wisła zmieniła się w "autostradę"! Transportowane są nią elementy nowej instalacji PKN Orlen.

Przez nasz region, także Grudziądz, od początku roku Wisłą transportowane są ogromne zbiorniki dla PKN Orlen. Tak wielkiego ruchu na rzece nie było od lat!

Zbiorniki posłużą do rozbudowy części petrochemicznej Polskiego Koncernu Naftowego „Orlen” pod nazwą Olefin III. Ma to być największy w najbliższych 20 latach projekt petrochemiczny w Europie.

Transporty elementów tej instalacji prowadzone są od stycznia 2023.

- Przeprowadziliśmy już 30 barek, zaś inne firmy dołożyły do tego 15 innych - wylicza Czesław Błocki, właściciel firmy żeglugowej „Trans-Wod”, jednej z tych, które realizują transporty Wisłą.

Zanurzenie zestawu barek wynosi 1,5 metra. Stan Wisły jest teraz średni, co pozwala jeszcze na taki transport, ale poziom opada i zaczynają się pojawiać się tuż pod wodą piaszczyste łachy. Dlatego zestawy muszą między nimi manewrować i droga wydłuża się.

Bywa też, że barki muszą zwiększyć zanurzenie pod niektórymi niżej zawieszonymi mostami. Wtedy do zbiorników balastowych pompowana jest woda. Później przez jest wypompowywana. Taką przeszkodą jest most kolejowo-drogowy w Grudziądzu.

Kapitan Błocki zwraca uwagę na zaniedbania szlaku żeglownego Wisły. Jego zdaniem nawet odbudowa ostróg wiślanych (kamiennych falochronów wychodzących w nurt rzeki z obu brzegów) pomoże tu w niewielkiej mierze, bowiem gdy poziom wody opadnie, barki nie przepłyną.

To części projektu rozbudowy petrochemii w Płocku

- Od pierwszego transportu z Gdańska realizowanego od 18 stycznia przypłynęło do nas Wisłą 45 barek, które dostarczyły 786 różnych elementów. Te wyprodukowane zostały w Chinach, Korei Południowej, Indiach, Hiszpanii i Belgii, i dotarły do Gdańska na pokładzie 11 statków morskich – mówi Ireneusz Wypych z biura prasowego PKN Orlen.

Transportowane elementy posłużą do rozbudowy płockiej petrochemii, w ramach projektu Olefin III . To największy petrochemiczny projekt w Europie. Podstawowe instalacje kompleksu wybudują firmy Hyundai Engineering oraz Técnicas Reunidas.

- Ta petrochemia to nasza przyszłość, zwłaszcza w perspektywie zmniejszenia w Unii Europejskiej liczby samochodów napędzanych silnikami spalinowymi. Produkować będzie bowiem komponenty do bardzo wielu tak niezbędnych w codziennym życiu przedmiotów z tworzyw sztucznych – informuje Ireneusz Wypych.

Ten segment produkcji realizowany jest w ramach Programu Rozwoju Petrochemii PKN Orlen i ma do roku 2030 odpowiadać za połowę zysków Grupy Orlen pochodzących z przerobu ropy naftowej. Wzrost zysku operacyjnego spółki ma sięgać ok. 1 mld zł rocznie. Wartość samej inwestycji szacowana jest na 13,5 mld zł.

Jak kolejne elementy instalacji PKN Orlen przepływały przez Grudziądz zobacz w naszej galerii:

Wisłą przez Grudziądz transportowane są elementy nowej instalacji PKN Orlen. Zobacz zdjęcia>>>>

Wisłą przez Grudziądz płyną części nowej instalacji PKN Orle...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto