Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyższe i... niższe czynsze w blokach. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grudziądzu rozliczyła zużycie ciepła

Redakcja
W Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu ruszył nowy sezon grzewczy. Poprzedni właśnie został rozliczony
W Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu ruszył nowy sezon grzewczy. Poprzedni właśnie został rozliczony Fot. Piotr Bilski
Właściciele ponad 9 tysięcy mieszkań z zasobów grudziądzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w październiku zapłacą niższe czynsze. Właściciele kolejnych 4 tysięcy lokali muszą z portfeli wyciągnąć więcej złotówek niż zwykle.

Zobacz wideo: Dyskonty, supermarkety, hipermarkety - czym się różnią?

Sezon grzewczy w Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu już się rozpoczął.

Wystarczy odkręcić kurki przy kaloryferach, a zrobią się ciepłe. Ale o tym, aby z odkręcaniem kurków nie przesadzać, przypominają spółdzielcom rozliczenia ciepła za sezon grzewczy 2019-2020, które właśnie otrzymali z październikowymi kwitkami czynszowymi.

Przypomnijmy: spółdzielcy przez cały rok płacą w czynszu zaliczki na poczet kosztów ogrzewania mieszkań oraz podgrzania wody. Zaliczki te są rozliczane raz na rok. Zawsze jesienią.

- Miniony okres grzewczy trwał 258 dni i był dłuższy od poprzedniego aż o 19 dni - informuje Magdalena Zygmunt, rzeczniczka Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grudziądzu rozlicza lokatorów ze zużycia ciepła

Osoby, które za ciepło zaliczkowo zapłaciły za mało, muszą dopłacić - odpowiednie kwoty są dopisywane do wysokości październikowego czynszu. Kto zaliczkowo zapłacił za dużo, za październik zapłaci czynsz obniżony o odpowiednią kwotę. A kto zapłacił dużo za dużo, może czynszu nie płacić wcale...

Po ostatnim sezonie grzewczym Spółdzielnia Mieszkaniowa ma do rozliczenia z lokatorami 2,65 mln zł. To łączna kwota wszystkich dopłat i zwrotów. Jest ona niemal identyczna jak w poprzednim roku.

- W rozliczeniu indywidualnym z mieszkańcami najwięcej jest zwrotów i dopłat w kwocie do 200 zł. Więcej jest zwrotów, bo ponad 9 tysięcy mieszkań zostało rozliczonych „na plus”, przy 4 tysiącach mieszkań z dopłatami - informuje Magdalena Zygmunt, rzeczniczka Spółdzielni Mieszkaniowej.

Niektórzy lokatorzy mogą mieć bardzo wysokie dopłaty. Dzieje się tak np. gdy mieszkanie przez lata stało puste - więc zaliczki na poczet jego ogrzewania były bardzo niskie - a następnie zostało zamieszkane i lokatorzy zaczęli normalnie z niego korzystać.

Warto również pamiętać, że zużycie - głównie ciepłej wody - wzrasta gdy powiększy się rodzina.

- W takich przypadkach zachęcamy, aby zgłaszać się w administracji i podnosić wysokość opłacanej co miesiąc zaliczki. Jest to możliwe na indywidualne życzenie lokatora, a pozwoli uniknąć wysokiej dopłaty podczas rozliczenia całego sezonu - zachęca Magdalena Zygmunt.

Z kolei lokatorzy, którzy mają wysokie dopłaty, mogą - w uzasadnionych przypadkach - wnioskować o ich rozłożenie na raty.

Dokonane teraz rozliczenie ma wpływ na wysokość zaliczek, które będą pobierane
przez następne miesiące. Dla każdego mieszkania ustalane są one jako średnia zaliczek z ostatnich trzech sezonów.

Warto wiedzieć, że od 1 października wzrosły ceny ciepła produkowanego przez OPEC w Grudziądzu.

W przypadku lokali w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej o około 3 proc. wyższa jest opłata stała za moc zamówioną. Natomiast za 1 gigadżul pobranej energii trzeba będzie zapłacić ok. 2,6 proc. więcej niż dotychczas.

Trwa głosowanie...

Czy monitoring na osiedlach mieszkaniowych to dobre rozwiązanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto