Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyzwanie antysmogowe dla Grudziądza: likwidacja ponad 4 tysięcy "kopciuchów"!

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Smog to mieszanina zanieczyszczeń powietrza pochodzących z działalności człowieka oraz naturalnych, niekorzystnych zjawisk atmosferycznych takich jak mgła. Z inicjatywy Grupy OPEC w Grudziądzu pojawiła się sieć urządzeń służących do
monitoringu jakości powietrza.
Smog to mieszanina zanieczyszczeń powietrza pochodzących z działalności człowieka oraz naturalnych, niekorzystnych zjawisk atmosferycznych takich jak mgła. Z inicjatywy Grupy OPEC w Grudziądzu pojawiła się sieć urządzeń służących do monitoringu jakości powietrza. fot: tomasz czachorowski/polska press
- Przed nami gigantyczne wyzwanie walki ze smogiem, likwidacji ponad 4 tysięcy pieców kaflowych - mówi Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza. - Ten problem dotyczy głównie Starego Miasta, ale nie tylko.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

"Jakość powietrza w Grudziądzu jest bardzo zła" - to główny wniosek płynący z opracowania zespołu ds. polityki antysmogowej Grudziądza powołanego przez prezydenta. Do konkretnych działań na rzecz walki ze smogiem obliguje samorząd tzw. ustawa antysmogowa. - Terminy, które nas obowiązują, są bardzo napięte. Jest to wyzywanie logistyczne, jak również finansowe. Jesteśmy jednak zdeterminowani, by je podjąć, lecz bez wsparcia finansowego i rozwiązań systemowych jest to niemożliwe do wykonania - uważa prezydent Glamowski.

Z kolei Marek Dec, prezes OPEC-u dodaje: - Aby stoczyć zwycięską walkę, trzeba przede wszystkim wpłynąć na świadomość mieszkańców. Jest źle i tak dalej być nie może. Ale są przykłady, że da się to zrobić, więc trzeba pójść tą drogą. Zgadzam się, że czekamy na rozwiązania systemowe, dotyczące głównie budynków wielorodzinnych.

Jak wynika z opracowanego dokumentu przez grudziądzki zespół ds. polityki antysmogowej, Grudziądz znajduje się w niechlubnej czołówce miast w Kujawsko-Pomorskiem pod względem emisji szkodliwych pyłów. Największym ich generatorem są piece kaflowe, a tych najwięcej znajduje się w kamienicach na grudziądzkiej Starówce. Dane są nieubłagalne! Z analiz ww. Zespołu wynika, że na koniec 2020 roku w budynkach wielorodzinnych było ponad 4,5 tys. tzw. kopciuchów. do likwidacji.

W zasobach MPGN-u najwięcej "kopciuchów"

Tylko w samych zasobach administrowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami - niespełna 4 tys. pieców powinno być zlikwidowanych już do końca 2023 roku! Jak informują władze, niestety możliwości MPGN-u oraz budżet samorządu są niewystarczające aby dokonać likwidacji tych źródeł ciepła na rzecz ekologicznego rozwiązania - podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Podkreślić jednak warto, że przyłączenie każdego kolejnego budynku do sieci ciepłowniczej oznacza mniej indywidualnych pieców i kominów, co bezpośrednio przyczynia się do znacznego ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery.

Ponadto czytamy, że "poprowadzenie sieci ciepłowniczej oraz przyłączy ciepłowniczych w rejonie Starego Miasta, ze względu na duże zagęszczenie infrastruktury podziemnej oraz występujące torowisko tramwajowe, wiązało się będzie z olbrzymimi nakładami
finansowymi dla spółki OPEC-SYSTEM."

Warto podkreślić też, że w ostatnich latach MPGN w ramach programu "KAWKA" zlikwidował w swoich zasobach ponad 900 "kaflaków".

Zespół ds. polityki antysmogowej w sumie analizie poddał 7357 budynków z terenu Grudziądza.
I tak: 1407 budynków wielorodzinnych posiada:

  • piece kaflowe na paliwo stałe: 4 589
  • piece kaflowe z wkładami elektrycznymi: 105
  • ogrzewanie etażowe na paliwo stałe: 110 lokali
  • ogrzewanie etażowe na gaz: 1 326 lokali

Ponadto:

  • 945 budynków posiada ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej
  • 127 budynków posiada ogrzewanie gazowe
  • 2 814 budynków posiada ogrzewanie na paliwa stałe
  • 62 budynki posiadają ogrzewanie inne (pompa ciepła, olej, elektryczne)

Jak zapowiada prezydent Glamowski, wkrótce zostanie powołana osoba, która koordynować będzie działania miasta i innych podmiotów w zakresie walki ze smogiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto