Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zburzyć? Zmodernizować? Grudziądzki dworzec PKP ma przeciwników i zwolenników

Redakcja
Dworzec PKP w Grudziądzu
Dworzec PKP w Grudziądzu Piotr Bilski
Wiele skrajnych opinii wywołał zamiar Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, aby grudziądzki dworzec kolejowy wpisać do rejestru zabytków. Najbardziej zaskoczone tym pomysłem są PKP, właściciel obiektu.

O zamiarze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, aby grudziądzki dworzec kolejowy wpisać do rejestru zabytków i jego argumentach obszernie informowaliśmy 24 marca:

Dworzec PKP w Grudziądzu będzie zabytkiem? Tak chce konserwator [zdjęcia]

Przypomnijmy: wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński uznaje, że budynek dworca, który powstał w latach 1960-63, jest wartościowym przykładem powojennego modernizmu i świadectwem swoich czasów. Docenia też kreację architektoniczną, która zaowocowała nowoczesnym jak na swoje czasy i dostosowanym do potrzeb podróżnych obiektem.

Procedura dokonania wpisu do rejestru zabytków trwać ma kwartał. I uniemożliwia zburzenie budynku oraz budowę nowego, co zapowiadały PKP.

Lawina komentarzy internautów.

Nasza publikacja wywołała lawinę komentarzy w internecie. Zdecydowana większość z nich była krytyczna wobec planu konserwatora zabytków.

Paweł Napolski, radny Koalicji Obywatelskiej, skierował do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pismo z uprzejmą prośbą o niewpisywanie dworca PKP do rejestru zabytków. W jego opinii budynek ten nie przedstawia szczególnych walorów architektonicznych. - Niestety, wpisanie przez pana konserwatora dworca kolejowego w Grudziądzu do rejestru zabytków spowoduje, że niemożliwym będzie wybudowanie nowego obiektu, a remont obecnie istniejącego „klocka”, jak określają ten budynek mieszkańcy, z różnych powodów może okazać się trudnym do wykonania - napisał radny Napolski.

Trzymają kciuki za działania konserwatora zabytków

Zadowoleni z planu konserwatora zabytków są natomiast działacze grudziądzkich struktur Nowoczesnej. W swoim stanowisku przypominają, że dworcowi poświęcili wiele działań, m.in. zebrali ponad pół tys. podpisów pod petycją do Ministra Infrastruktury.

I choć cieszyli się z zapowiadanej modernizacji dworca, to kiedy poznali plany PKP miny im zrzedły...

- Niestety plany, jakie spółka ta przekazywała w mediach oraz na spotkaniu konsultacyjnym w grudniu ubiegłego roku, przedstawiały wizję wielokrotnie mniejszego od obecnego, tzw. dworca systemowego przeznaczonego dla niewielkich miast, nie natomiast dla 100-tysięcznego Grudziądza. Budowa dworca systemowego oznaczałaby m.in. likwidację sklepu samoobsługowego, tak potrzebnego podróżnym, mieszkańcom pobliskiego osiedla, jak i mieszkańcom całego miasta - w imieniu grudziądzkiego zarządu Nowoczesnej pisze Kamil Heyka.

Działacze tej partii trzymają kciuki za powodzenie planu konserwatora, który sprawi, że obecny dworzec zostanie wyremontowany i stanie się chlubą miasta.

Stanowisko w tej sprawie zajął także zarząd grudziądzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami

„W związku z kontrowersjami, które pojawiły się wokół decyzji pana konserwatora o wpisaniu grudziądzkiego dworca kolejowego położonego przy ulicy Dworcowej do rejestru zabytków, chciałbym w imieniu Zarządu Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu przekazać wyrazy poparcia dla podjętych przez pana działań - w liście do konserwatora, napisał Paweł Grochowski, prezes grudziądzkiego oddziału TOnZ w Grudziądzu.

W piśmie czytamy też: „ Uważamy, że budynek dworca jest bardzo wartościowym i unikatowym nie tylko na skalę Grudziądza, ale także regionu przykładem modernistycznej architektury swego czasu i z tych powodów godny jest on dalszego istnienia."

"Wyrażamy także nadzieję, że Polskie Koleje Państwowe przy współdziałaniu władz samorządowych i pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków doprowadzą ten obiekt do pierwotnej świetności i że będzie on spełniał zaplanowane w nim funkcje dworcowo-usługowe” - pisze zarząd TOnZ

Co na to Polskie Koleje Państwowe?

Spółka działaniem konserwatora zabytków jest zaskoczona, bo dowiedziała się o nim z mediów. PKP informują, że już w 2015 r., planując inwestycję, zwróciły się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu o wydanie opinii i wytycznych konserwatorskich dotyczących dworca, informując jednocześnie o planach wyburzenia go i budowy nowego obiektu.
Odpowiedział im miejski konserwator zabytków, który nie wyraził sprzeciwu wobec planu wyburzenia dworca. Zalecił jedynie zachowanie neonu z nazwą stacji „Grudziądz” oraz wykonanie dokumentacji.

- Rozpoczęliśmy kolejne etapy inwestycji: uzyskaliśmy gwarancję dofinansowania inwestycji z budżetu państwa, a następnie podpisaliśmy umowę z projektantem. Aktualnie trwają prace projektowe, po zakończeniu których moglibyśmy ogłosić przetarg na roboty budowlane. W przypadku wpisu dworca do rejestru zabytków będziemy zmuszeni wstrzymać prace projektowe i rozwiązać umowę na wykonanie projektu funkcjonalno-użytkowego nowego dworca, co oczywiście wiąże się z poniesieniem strat i może wpłynąć na opóźnienie inwestycji - informuje Michał Stilger, rzecznik PKP.

Prezydent Grudziądza mówi: to zależy od linii dużych prędkości

O inicjatywie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków mówił także Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza podczas piątkowego czatu na żywo.

- Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak będą przebiegały przez Grudziądz linie kolei dużych prędkości. Jest kilka przebiegów i jeden z nich zakłada, że koleje dużych prędkości będą się zatrzymywały na istniejącym, naszym dzisiejszym dworcu. Jeżeli ten dworzec miałby być wykorzystywany dla kolei dużych prędkości, to nie może być mały dworzec systemowy - mówił Maciej Glamowski.

Prezydent dodawał: - Inna z opcji mówi, że dworzec kolei dużych prędkości miałby być zlokalizowany na wysokości dzisiejszego dworca w Owczarkach. Wtedy ten dzisiejszy dworzec PKP miałby zupełnie inny charakter i wtedy być może byłby sens postawienia tam dworca małego, systemowego.

Maciej Glamowski zapowiedział, że będzie na ten temat rozmawiał z konserwatorem zabytków

- Oczywiście, nam bardzo zależy, aby dworzec był wizytówką miasta, był naprawdę zadbany, czego dzisiaj do końca nie można o nim powiedzieć - mówił Maciej Glamowski.

Prezydent dodawał też: - Gdyby ten obiekt był odnowiony, gdyby nadać mu nowe funkcję, to może warto dworzec w tym kształcie utrzymać. Ja bym zachęcał do tego, aby razem zastanowić się jakie funkcje w tym obiekcie zainstalować, np. bibliotekę, miejsce spotkań dla osób młodych czy seniorów.

Galeria zdjęć z grudziądzkiego dworca PKP:
Dworzec PKP w Grudziądzu będzie zabytkiem? Tak chce konserwator [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto