Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znany jest termin ukończenia drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń

online
Na biurku wojewody kujawsko-pomorskiego jest już wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla prawie 12-kilometrowej drogi ekspresowej S10 na odcinku Toruń Zachód - Toruń Południe.
Na biurku wojewody kujawsko-pomorskiego jest już wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla prawie 12-kilometrowej drogi ekspresowej S10 na odcinku Toruń Zachód - Toruń Południe. Kamila Pochowska
Wojewoda kujawsko-pomorski otrzymał wniosek o zezwolenie na budowę ostatniego fragmentu drogi ekspresowej S10, łączącej Bydgoszcz z Toruniem. Ten prawie 12-kilometrowy odcinek z Torunia Zachód do Torunia Południe jest kluczowy dla zakończenia całego projektu, który rozciąga się na długości 50 kilometrów.

Zadanie to zostało powierzone konsorcjum firm Rubau Polska i Poltores, z budżetem wynoszącym niemal 340 mln zł. Zgodnie z harmonogramem, finalizacja prac budowlanych na tym odcinku przewidziana jest do końca pierwszego kwartału 2027 roku, podczas gdy pozostałe segmenty mają być dostępne dla kierowców do końca 2026 roku. Obecnie, na etapie przygotowawczym, wykonano już prace związane z wycinką drzew.

ZRID - klucz do rozpoczęcia budowy

Złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) jest decydującym krokiem umożliwiającym rozpoczęcie budowy drogi ekspresowej S10 na odcinku Toruń Zachód - Toruń Południe. Proces ten, prowadzony przez wojewodę, otwiera drogę do procedur odszkodowawczych i przekazania terenu pod budowę. Zdaniem bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), realizacja inwestycji może ruszyć już w końcu bieżącego roku.

Zakres prac na odcinku Toruń Zachód - Toruń Południe

Projekt drogi ekspresowej S10 na odcinku Toruń Zachód - Toruń Południe realizowany jest w formule „Projektuj i buduj”. Trasa ta jest częścią rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku. Na prawie 12-kilometrowym odcinku powstaną 11 obiektów inżynierskich oraz dwa węzły drogowe: Toruń Podgórz i Toruń Czerniewice. Modernizacja ta nie tylko skróci drogę do autostrady A1 dla mieszkańców Bydgoszczy i Torunia, ale także wykorzysta istniejące pasy rezerwowe do rozbudowy drogi do pełnego standardu ekspresowego z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

Przyszłość drogi ekspresowej S10

Całkowita długość drogi ekspresowej S10, po zakończeniu wszystkich zaplanowanych prac, osiągnie około 410 kilometrów, tworząc nowoczesną trasę łączącą Szczecin z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń. W ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku, planowana jest realizacja wszystkich brakujących odcinków. Aktualnie, na różnych etapach przygotowań i realizacji znajdują się segmenty w województwie zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim, co świadczy o dynamicznym rozwoju sieci drogowej w Polsce, mającym na celu poprawę infrastruktury transportowej kraju.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto