Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrujnowana willa Victoriusa w Grudziądzu. Jest na nią pomysł i ambitny plan. Zobacz zdjęcia budynku zagrożonego zawaleniem

(DD,ŁS)
Kiedyś piękna, a dziś zrujnowana kamienica w centrum Grudziądza  - willa Victoriusa - stała się własnością miasta. Jest ambitny plan na zagospodarowanie tego obiektu.
Kiedyś piękna, a dziś zrujnowana kamienica w centrum Grudziądza - willa Victoriusa - stała się własnością miasta. Jest ambitny plan na zagospodarowanie tego obiektu. Fot. Piotr Bilski
Willa Victoriusa w ostatnich latach była w rękach prywatnych. Niszczała. Nie zmieniło tego uznanie jej za zabytek. Teraz budynek przy ul. Armii Krajowej w Grudziądzu jest własnością miasta.

Zobacz wideo:Wyższa emerytura? To już ostatni moment na złożenie wniosku.

Kiedyś piękna, a dziś zrujnowana kamienica w centrum Grudziądza - willa Victoriusa - stała się własnością miasta. Jest ambitny plan na zagospodarowanie tego obiektu.

Nieruchomość przy ul. Armii Krajowej 21-25 w Grudziądzu...

...to okazała - pochodząca z 1900 roku - willa z dużą działką. Kiedyś należała m.in. do Richarda Victoriusa (syn założyciela grudziądzkiej emalierni Herzfeld&Victorius - dzisiejszego Hydro-Vacuum) i stąd nazwa tej kamienicy.

Obiekt w czasach swojej świetności był piękną posesją z dużym ogrodem. Później mieściła się tutaj siedziba milicji, a następnie policji. Od czasu kiedy lata temu funkcjonariusze przeprowadzili się do komendy w dawnych koszarowcach przy ul. Chełmińskiej, willa Victoriusa niszczeje.

Przez lata budynek pozostawał w rękach prywatnych i niszczał. W kwietniu 2019 roku został wpisany do rejestru Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To nie zmieniło jednak jego stanu.

Niedawno zabytkową willę Victoriusa nieodpłatnie przejął samorząd Grudziądza. I jest pomysł na jego zagospodarowanie.

Willa Victoriusa przy ul. Armii Krajowej ma odzyskać dawny blask. Czeka ją gruntowny remont. A planem miejskich władz jest uruchomienie tutaj liceum plastycznego.

Obecnie w Grudziądzu Liceum Plastyczne funkcjonuje w ramach Zespołu Szkół Budowlanych i Plastycznych. Zwykle uruchamiana jest tutaj jedna klasa „plastyków” rocznie.

- Mamy ambicję rozwinięcia „Plastyka” w świetną szkołę artystyczną. Jest to nawiązanie do słynnej Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych Wacława Szczeblewskiego, która w okresie międzywojennym kształciła elitę artystyczną Grudziądza i regionu - podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Wspomniana Pomorska Szkoła Sztuk Pięknych w Grudziądzu była prywatną szkołą artystyczną, którą w 1922 roku założył i kierował Wacław Szczeblewski, artysta malarz i pedagog. Pierwszą siedzibą tej placówki był gmach obecnej biblioteki miejskiej położony niedaleko ul. Armii Krajowej.

W PSSP uczyła się nie tylko młodzież, ale także nauczyciele, oficerowie, lekarze. Poznawali tajniki rysunku, grafiki, malarstwa i rzeźby. Z naciskiem na tradycje regionu pomorskiego, m.in. motywy kaszubskie. Placówka uczestniczyła w życiu kulturalnym Grudziądza organizując m.in. wystawy prac swoich uczniów.

W 1933 roku szkoła została przeniesiona do Gdyni, gdzie funkcjonowała do wybuchu II wojny światowej.

Zdjęcia willi Victoriusa w Grudziądzu zobacz w naszej galerii:

Kiedyś piękna, a dziś zrujnowana kamienica w centrum Grudziądza  - willa Victoriusa - stała się własnością miasta. Jest ambitny plan na zagospodarowanie tego obiektu.

Zrujnowana willa Victoriusa w Grudziądzu. Jest na nią pomysł...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto