Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lokatorzy Spółdzielni Mieszkaniowej źle sortują odpady. Grozi im podwyżka opłat za wywóz śmieci

Łukasz Ernestowicz
Michał Kaczmarek ze Strzemięcina jest zwolennikiem segregacji odpadów. Swoje śmieci dzieli i chciałby, aby inni też tak robili
Michał Kaczmarek ze Strzemięcina jest zwolennikiem segregacji odpadów. Swoje śmieci dzieli i chciałby, aby inni też tak robili Piotr Bilski
Urzędnicy i administracje osiedli grożą podwyżkami za śmieci. Mieszkańcy nie sortują odpadów, bo jak zauważają pracownicy Spółdzielni Mieszkaniowej, nie zachęcają do tego nieergonomiczne kontenery.

Na klatkach schodowych bloków Spółdzielni Mieszkaniowej pojawiły się ogłoszenia: „(...)przeprowadzone kontrole Urzędu Miejskiego w Grudziądzu (...) wykazały uchybienia w segregacji odpadów. W pojemnikach na odpady zmieszane znajdowały się odpady segregowane - plastik, szkło, papier...”. Z kolei w pojemnikach na śmieci biodegradowalne, znajdowano zwykłe zmieszane śmieci. Na końcu ogłoszenia jest przestroga, że jeśli to się nie zmieni, opłaty za wywóz odpadów mogą wzrosnąć.

Fotografują wnętrza kontenerów

- Czy to realna groźba? - pytają mieszkańcy.

Bardzo realna. Tym bardziej, że firma wywożąca odpady - Alba S.A. - bardzo skrupulatnie sprawdza zawartość pojemników. - Często fotografują ich wnętrza. Jeśli w pojemnikach na zmieszane odpady znajdują szkło i papier, od razu wysyłają zdjęcia do urzędu miejskiego. A urzędnicy piszą do nas, że lokatorzy SM, niezgodnie ze zobowiązaniem, nie segregują odpadów - mówi Andrzej Burkiewicz, szef administracji SM na osiedlu Rządz. - No i grożą, że potraktują wyrzucane przez mieszkańców śmieci jako niesegregowane. Co automatycznie skutkować będzie wyższymi opłatami.

Kierownik Burkiewicz podkreśla, że firma Alba też pośrednio ponosi odpowiedzialność za to, że ludzie niechętnie sortują śmieci: - Ich pojemniki nie zachęcają do segregacji. Kontenery na odpady biodegradowalne mają ciężkie pokrywy, które utrudniają wyrzucanie resztek jedzenia, czy łupinek.

Grudziądz nie jest wyjątkiem

Jak do problemu odnoszą się przedstawiciele firmy? - Z naszych informacji wynika, że około 1/4 do 1/3 śmieci znajdowanych w pojemnikach na odpady zmieszane, powinna być wyrzucona do odrębnych pojemników służących do segregacji - mówi Seweryn Jochim, dyrektor ds. rozwoju usług komunalnych w Alba S.A. - Grudziądz nie jest wyjątkiem na tle kraju.

Jak wyjaśnia dyrektor, pojemniki Alby są standardowe, takie jak stosowane w całej Europie. - Doszły do nas sygnały, żeby je zastąpić mniejszymi. Tam gdzie zarządcy nieruchomości będą zgłaszali takie potrzeby, będziemy starali się je zaspokoić - dodaje dyrektor Jochim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto