MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiedzanie Cytadeli Grudziądz 3 maja i w sezonie 2024. Po twierdzy oprowadzać będą przewodnicy PTTK. Zobacz zdjęcia Cytadeli Grudziądz

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Cytadela Grudziądz to wielki obiekt skrywający wiele tajemnic. Można go zwiedzać, ale pod pewnymi warunkami. Zobaczcie zdjęcia z wycieczki po Cytadeli w Grudziądzu>>>>>
Cytadela Grudziądz to wielki obiekt skrywający wiele tajemnic. Można go zwiedzać, ale pod pewnymi warunkami. Zobaczcie zdjęcia z wycieczki po Cytadeli w Grudziądzu>>>>>Piotr Bilski/Archiwum
W piątek, 3 maja 2024 będzie pierwsza w tym roku okazja, aby zwiedzić Cytadelę Grudziądz. Kolejna już w sobotę 4 maja. A kto ma ochotę zobaczyć jak grudziądzka Cytadela wygląda nocą, też ma taką szansę, ale musi wykazać się refleksem.

Spis treści

Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne "Rawelin" w Grudziądzu już przygotowało plan zwiedzania Cytadeli Twierdzy Grudziądz w sezonie 2024. Rozpocznie się on 3 maja, a zakończy we wrześniu. Zobaczcie kiedy i jak można zwiedzić grudziądzką Cytadelę, a także ile to kosztuje.

Święto Konstytucji 3 maja to Dzień Otwarty Cytadeli

To już tradycja: w dniu święta narodowego, 3 maja będzie można bezpłatnie zwiedzać grudziądzką Cytadelę. To jedna z atrakcji grudziądzkich obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

I bez wątpienia, jak co roku z atrakcji tej skorzystają tłumy grudziądzan oraz miłośników militariów z całej Polski.

3 maja 2024 Cytadelę Grudziądz, w towarzystwie przewodnika PTTK będzie można zwiedzać w godzinach 11-15.

Nie zabraknie dodatkowych atrakcji. Na pikniku militarnym, który będzie trwał na majdanie Cytadeli, zaplanowano występy artystyczne ( ok. g. 12 zagra Grudziądzka Orkiestra Dęta) i pokazy wyposażenia różnych służb mundurowych. Kolorytu wydarzeniu dodadzą członkowie grup rekonstrukcyjnych. Swoje oko będzie można sprawdzić na strzelnicach: wirtualnej i z broni pneumatycznej.

Będzie można nabyć czarną kawę wojskową z cukrem (bez bromu), grochówkę wojskową.

Przewodnicy PTTK będą oprowadzali grupy, a w czasie wycieczki będzie można zobaczyć m.in:

 • bramy południowe prowadzące na majdan,
 • majdan Cytadeli,
 • punkt widokowy na Wielkim Magazynie,
 • Bastion III z miejscem pochówku pruskiego komendanta Courbiere’ a i jego żony,
 • majdan i fosę bastionu,
 • działobitnie,
 • podziemny chodnik komunikacyjny z majdanu do kazamat Bastionu III.

Zmotoryzowani będą mogli pozostawić swoje pojazdy na parkingu wewnętrznym w Fosie Suchej.
3 maja 2024 wstęp na Cytadelę będzie wolny dla wszystkich chętnych.
Organizatorami tego festynu są: Urząd Miejski Grudziądz, 13 Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Rawelin.

Trwają zapisy na nocne zwiedzanie Cytadeli Grudziądz

To będzie nie lada gratka dla miłośników grudziądzkiej twierdzy. Takie zwiedzanie jest organizowane tylko raz w roku...

Na 18 maja 2024 roku planowane jest nocne zwiedzanie Cytadeli Twierdzy Grudziądz. Rozpocznie się ono o g. 20 i będzie trwało niemal do północy.

Liczba uczestników tego wydarzenia jest ograniczona. Udział w nim mogą wziąć wyłącznie osoby posiadające polski dokument tożsamości ze zdjęciem.

Zapisy ruszyły i trwają pod adresem poczty elektronicznej: [email protected] W mailu należy wpisać imię i nazwisko osoby lub osób zainteresowanych udziałem w nocnym zwiedzaniu. Opłata wynosi 30 zł za osobę, a uiścić ją należy na konto BS Brodnica 26 9484 1033 2300 0305 8697 0001

W dniu zwiedzania należy przed g. 19.45 stawić się przed Bramą Główną Cytadeli na ul. Czwartaków 3. Konieczne jest posiadanie przy sobie polskiego dokumentu tożsamości.

Rusza akcja "Zdobywca Cytadeli". Będzie trwała przez cały sezon letni 2024

Ta akcja to okazja, aby zwiedzić twierdzę bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.
Począwszy od 4 maja, w każdą sobotę, do końca września 2024, osoby posiadające polski dokument tożsamości będą mogły zwiedzić Cytadelę, bez konieczności (ale także bez możliwości) wcześniejszych zapisów.

Chętni będą co tydzień, w g. 10.15-11, zbierali się przed bramą główną Cytadeli. Po sprawdzeniu dokumentów, należy uiścić opłatę za zwiedzanie, która w sezonie 2024 wynosi:

 • 20 zł opłata pełna (osoby pracujące)
 • 15 zł opłata zniżkowa (wszystkie pozostałe osoby)
 • Płatności tylko gotówką!

Punkt obsługujący zapisy uczestników czynny będzie od 10.15. A oferuje także możliwość zakupu pamiątek.

Cytadela w Grudziądzu to duża atrakcja turystyczna

Cytadela to jedna z największych atrakcji turystycznych Grudziądza. I to nie tylko dla miłośników fortyfikacji, dla których „zdobycie” tej twierdzy to punkt w CV po prostu obowiązkowy.

Obiekt zbudowany przez Prusaków w latach 1776-1788, jest świetnie zachowany i wciąż służy wojsku. Obecnie mieści się w nim 13 Wojskowy Oddział Gospodarczy.

Cytadela to potężny obiekt. Jego zwiedzanie trwa około 2,5 godziny. Wydaje się długo, ale w tym czasie można zobaczyć co najwyżej dziesiątą część Cytadeli. Tylko na tyle pozwala trasa zaakceptowana przez wojsko, bo - pamiętajmy - to wciąż jest obiekt o znaczeniu militarnym i bez zgody wojska nic tutaj nie może się wydarzyć.

Zwiedzenie grudziądzkiej Cytadeli to obowiązkowy punkt do zaliczenia dla każdego miłośnika militariów.

Zdjęcia z wycieczki po grudziądzkiej Cytadeli zobacz w naszej galerii:

Cytadela Grudziądz to wielki obiekt skrywający wiele tajemnic. Można go zwiedzać, ale pod pewnymi warunkami. Zobaczcie zdjęcia z wycieczki po Cytadeli w Grudziądzu>>>>>

Zwiedzanie Cytadeli Grudziądz 3 maja i w sezonie 2024. Po tw...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto