Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak było na uroczystości 104. rocznicy powrotu Grudziądza w granice Polski. Mamy zdjęcia

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Uroczystości 104. rocznicy powrotu Grudziądza w granice Polski na Rynku głównym
Uroczystości 104. rocznicy powrotu Grudziądza w granice Polski na Rynku głównym Piotr Bilski
Główne uroczystości 104. rocznicy powrotu Grudziądza do Polski odbyły się na płycie Rynku głównego. Uczestniczyli w nich parlamentarzyści, włodarze miasta i powiatu oraz rzesza dzieci, młodzieży i mieszkańców miasta.

Uroczystości z okazji 104. rocznicy powrotu Grudziądza w granice Polski

Na Rynku, przy pomniku Żołnierza Polskiego, odbyły się dziś (23 stycznia) główne uroczystości z okazji 104. rocznicy powrotu Grudziądza w granice Polski.

Część artystyczną przygotowała młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu

W uroczystościach patriotyczno-religijnych udział wzięła młodzież szkolna, a także samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, mieszkańcy.

- Ten dzień niech będzie dniem hołdu, który pragniemy złożyć największym spośród patriotów tej ziemi, ludziom tej miary co Wiktor Kulerski, redaktor naczelny „Gazety Grudziądzkiej”, Julian Szychowski, Damazy Klimek, Alojzy Ruchniewicz i Stefan Łaszewski – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Należeli oni do tych, którzy przywracali polskość Grudziądza, a przecież nie byli sami. Za takimi jak oni, za im podobnymi, tak tutaj, jak i w całej Polsce, szły setki, tysiące, wreszcie miliony bezimiennych, takich, o których milczą znane nam źródła. Dobrze jednak wiemy, że bez masowego ruchu Polek i Polaków nasza Ojczyzna byłaby dziś zamkniętą kartą historii. Jeśli stało się inaczej, to jest to wielką zasługą tych, którzy pod pojęciem polskości rozumieli drogocenny przywilej, nie zaś tylko pamiątkę przeszłości.

W ramach rocznicowych obchodów złożono też kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Niepodległości, a w bazylice odprawiono mszę w intencji Grudziądza.

Kulturalne akcenty obchodów 104. rocznicy powrotu Grudziądza w granice Polski

Na wieczór zaplanowano koncert „Wolność zapisana w nutach” w Centrum Kultury Teatr. Wystąpią chór The G Singers pod dyrekcją Aleksandry Drozdeckiej oraz Orkiestra Salonowa Moderato pod dyrekcją Orlina Bebenow. Niestety, biletów (były wydawane bezpłatnie) na to wydarzenie już nie ma.

Przypomnijmy, że w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów można oglądać wystawę „Grudziądz 1920” ze zbiorów biblioteki. Ekspozycja będzie czynna do 29 stycznia.

23 stycznia 1920 roku, do Grudziądza wkroczyło wojsko polskie. Po 148. latach zaboru pruskiego nasze miasto ponownie znalazło się w granicach Polski.

Zdjęcia z uroczystości 104. rocznicy powrotu Grudziądza do Polski zobacz w naszej galerii:

Uroczystości 104. rocznicy powrotu Grudziądza w granice Polski na Rynku głównym

Tak było na uroczystości 104. rocznicy powrotu Grudziądza w ...

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto