Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maraton pisania listów Amnesty International w Grudziądzu

Łukasz Ernestowicz
Podczas akcji „Maratonu pisania listów Amnesty International” uczennice technikum hotelarskiego apelowały o prawa dziewcząt w Burkina Faso przymuszanych do małżeństw poligamicznych
Podczas akcji „Maratonu pisania listów Amnesty International” uczennice technikum hotelarskiego apelowały o prawa dziewcząt w Burkina Faso przymuszanych do małżeństw poligamicznych Łukasz Ernestowicz
Młodzież w Grudziądzu pisała listy do światowych przywódców domagając się m.in. zwolnienia z więzień represjonowanych aktywistów.

W grudniu, w ramach akcji organizacji Amnesty International, ludzie piszą masowo listy do prezydentów, królów i rządów krajów, w których łamane są podstawowe prawa człowieka. Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w ostatni piątek zmienił się w jedną z tysięcy placówek tej instytucji walczącej na świecie o prawa człowieka. W szkole pisano listy do światowych przywódców i dyktatorów.

Nie wyobrażamy sobie czegoś takiego w Polsce

- Na przykład w Burkina Faso małe dziewczynki, o wiele młodsze od nas, są zmuszane do zawierania małżeństw z starymi mężczyznami, mającymi już i tak po kilka żon - mówią dziewczyny z IV klasy technikum hotelarskiego. - Nie wyobrażamy sobie, żebyśmy my miały teraz wychodzić za kogoś za mąż. A one są do tego zmuszane!

Dlatego grudziądzanki swoje listy z protestem zaadresowały do rządu w Burkina Faso. Młodzież mogła także wystąpić w obronie m. in. Walleda Abu Al-Khaira z Arabii Saudyjskiej, więzionego za walkę o prawa kobiet w tym kraju, Samana Naseema, więzionego w Iranie i skazanego na śmierć, za „wrogość wobec Boga” i „korupcję na ziemi”, czy Alberta Woodfoxa, który od 40 lat przebywa w izolatce w jednym z więzień na terenie USA.

Takie protesty przynoszą efekty

Zanim rozpoczęto pisanie listów pokazano jak pozytywne skutki wywołują takie masowe protesty. W ubiegłym roku po wysłaniu listów do władz Nigerii, wstrzymano egzekucję i uwolniono Mosesa Akatugbę, skazanego za napad, do którego nie chciał się przyznać. Po listach wysłanych z kolei do RPA, poprawiono dostęp do opieki medycznej kobiet w ciąży w gminie Mkhmondo.

Tego dnia w „Gastronomiku” napisano w sumie 1790 listów. - To kolejny nasz sukces - cieszy się Rafał Szweda, nauczyciel w szkole i koordynator akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto