Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obraz nędzy i rozpaczy! Tak wygląda dworzec PKP w Grudziądzu przed remontem. Roboty przeprowadzi Budimex. Zobacz zdjęcia

DZ
Dworzec PKP w Grudziądzu od lat wymaga remontu. W końcu prace zostaną przeprowadzone. Zobaczcie jak wygląda ten budynek przed modernizacją>>>>
Dworzec PKP w Grudziądzu od lat wymaga remontu. W końcu prace zostaną przeprowadzone. Zobaczcie jak wygląda ten budynek przed modernizacją>>>>Piotr Bilski
Smutek i szarzyzna w hali głównej, gryzmoły na ścianach w holu... Toaleta? Tylko na zewnątrz budynku. Obraz nędzy i rozpaczy - tak wygląda dworzec PKP w Grudziądzu. Ale zostanie gruntownie wyremontowany. Do robót wartych 60 mln zł przygotowuje się Budimex.

Dworzec PKP w Grudziądzu od dawna wymaga modernizacji

O tym, że stan dworca kolejowego w Grudziądzu jest fatalny, w mieście mówi się od lat. Kiedyś obiekt tętnił życiem, ale po tym, jak zniknęła większość połączeń kolejowych, głównym przejawem życia w tym obiekcie jest sklep "Biedronka", chętnie odwiedzany przez klientów. Szczególnie w niedziele, bo z racji funkcjonowania na dworcu, tego marketu nie obejmuje zakaz handlu w dni świąteczne.

W hali głównej dworca PKP w Grudziądzu panuje wszechoobecna szarzyzna i to nie tylko z powodu kolorów. Z większości pomieszczeń wieje pustką.

Jedyna publiczna toaleta znajduje się w przejściu podziemnym. Ale... nie działa. Za potrzebą trzeba wyjść do toi-toia stojącego na zewnątrz budynku. Przyjezdni i czekający na pociąg biegają więc na dwór. Trudno o większy wstyd dla dużego miasta z aspiracjami jakim jest Grudziądz.

W ostatnich latach administracja dworca próbowała ratować sytuację: toaleta była uruchamiana, ale znowu przestawała działać. Kilka miesięcy temu w pomieszczeniach przy hali głównej utworzono też przyjazną małą poczekalnię.

To wszystko za mało, ale niebawem na się zmienić...

Przez lata planów i obietnic dotyczących remontu dworca PKP w Grudziądzu było wiele

Nikt nie ma wątpliwości - także PKP - że dworzec kolejowy w Grudziądzu wymaga zmian. Przez lata apelowali o to mieszkańcy, a ich śladem także politycy różnych opcji. I różne były też pomysły na to, co z nim zrobić. Do zburzenia włącznie. W tym radykalnym projekcie na miejscu obecnego dworca powstać miał mały modułowy budynek.

Pisaliśmy: 600 osób podpisało petycję w sprawie remontu dworca PKP w Grudziądzu

Pomysłowi wyburzania budynku opór stawił konserwator zabytków, który uznał, że dworzec PKP w Grudziądzu jest obiektem zabytkowym i "krzywdy" zrobić mu nie można.

Dworzec PKP Grudziądz został wybudowany w latach 1963-1965 wg projektu Zbigniewa Czekanowskiego i jest cennym przykładem powojennego modernizmu. Oddany do użytku z okazji 900-lecia Grudziądza, w roku 2021 został wpisany do rejestru zabytków.

Wpisanie grudziądzkiego dworca PKP na listę kujawsko-pomorskich zabytków ograniczyło możliwości inwestycyjne do modernizacji z zachowaniem elementów zabytkowych.

PKP nie potrzebuje tak dużego obiektu, ale miasto Grudziądz zadeklarowało, że zagospodaruje część pomieszczeń dworca kolejowego w Grudziądzu. W planach jest urządzenie w budynku wystawy nawiązującej do grudziądzkich tradycji lotniczych. Pod sufitem mają zostać zawieszone szybowce.

Pisaliśmy: Dworzec kolejowy w Grudziądzu zostanie wyremontowany? Jest porozumienie miasta z PKP!

Budimex przystąpił do prac związanych z przebudową dworca PKP w Grudziądzu

W końcu, w maju tego roku Polskie Koleje Państwowe S.A ogłosiły przetarg na modernizację dworca kolejowego w Grudziądzu. Stanęła do niego tylko jedna firma: Budimex , która zaplanowane prace zaoferowała wykonać za blisko 60 mln zł. A ponieważ PKP na ten cel zarezerwowały kwotę niemal 5 milionów wyższą, to przetarg można było rozstrzygnąć. Inwestycja zostanie sfinansowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, który realizuje spółka PKP S.A.

Umowę na modernizację dworca PKP w Grudziądzu PKP i Budimex podpisały na początku sierpnia. Umowa zawiera najpierw wykonanie projektu na podstawie przygotowanej koncepcji, a następnie przeprowadzenie prac. I to w ciągu zaledwie 20 miesięcy.

- Czasu rzeczywiście nie ma wiele - mówi Michał Wrzosek, rzecznik prasowy firmy Budimex. - Trwają prace projektowe.

Zakres prac, które ma wykonać firma Budimex na zewnątrz budynku obejmuje m.in.:

  • wymianę fasady zewnętrznej z konstrukcją oraz stolarką,
  • docieplenie budynku od zewnątrz
  • naprawę dachu i zamontowanie paneli fotowoltaicznych.

Przebudowane, ale z zachowaniem, a jeśli trzeba także odtworzeniem elementów historycznych, zostaną także wnętrza dworca m.in.:

  • płyty pilśniowe, z których wykonany został sufit podwieszany, zastąpione zostaną płytami laminowanymi HPL.
  • renowację przejdą elementy metaloplastyki i kamienne okładziny.

Nowy dworzec ma mieć windę i pochylnie, co ma rozwiązać problem z dostępnością obiektu dla osób niepełnosprawnych

Na poziomie podziemnym mają powstać garaże dla pasażerów i lokale handlowe.
Na parterze, oprócz poczekalni, kas, lokali handlowych, mają być m.in. ogólnodostępne toalety.
Zniknąć ma natomiast market "Biedronka".

Przed rozpoczęciem prac Budimex ma przygotować dworzec tymczasowy, który będzie obsługiwał pasażerów, gdy będą trwały roboty budowlane.

Jak wygląda dworzec PKP w Grudziądzu przed czekającą go modernizacją zobacz w naszej galerii zdjęć:

Dworzec PKP w Grudziądzu od lat wymaga remontu. W końcu prace zostaną przeprowadzone. Zobaczcie jak wygląda ten budynek przed modernizacją>>>>

Obraz nędzy i rozpaczy! Tak wygląda dworzec PKP w Grudziądzu...

Trwa głosowanie...

Kiedy ostatnio jechałaś/jechałeś pociągiem?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto