Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieciowe oszustwo na Pomorzu. Firma z kujawsko-pomorskiego podrobiła dokumenty i ściągnęła 850 transportów z 20 tys. ton odpadów

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Ok. 20 tysięcy ton odpadów od 9 pomorskich firm nielegalnie pozyskał podmiot  z województwa kujawsko-pomorksiego. Proceder ujawnił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
Ok. 20 tysięcy ton odpadów od 9 pomorskich firm nielegalnie pozyskał podmiot z województwa kujawsko-pomorksiego. Proceder ujawnił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy MARIUSZ KAPAŁA/fot. ilustracyjne
Śmieciowa afera na Pomorzu i Kujawach. Firma z kujawsko-pomorskiego podrobiła dokumenty, by ściągać odpady. Wykorzystując pośredników, wprowadziła w błąd 9 firm z Pomorza. - Doszło do ponad 850 transportów odpadów w łącznej ilości prawie 20 tys. ton - mówi Radosław Rzepecki, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Pomorze. Podrobili dokumenty i zbierali śmieci

Firma z kujawsko-pomorskiego nielegalnie pozyskiwała odpady od firm z województwa pomorskiego. Do tego procederu wykorzystała sfałszowany dokument - zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów.

Nielegalną działalność ujawnił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, który zawiadomił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku.

W fałszywej decyzji na zbieranie odpadów dopisano 3 rodzaje odpadów: zmieszane odpady budowlane, ustabilizowane osady ściekowe, odpady z mechanicznej obróbki odpadów (odpady rozdrobnione, zmieszane).

- Stwarzający tym samym pozory, że właściwy organ udzielił firmie zezwolenia na zbieranie ww. odpadów - mówi Radosław Rzepecki, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. - Na podstawie sfałszowanej decyzji, firmie udało się pozyskać odpady od 9 podmiotów z terenu województwa pomorskiego.

Pomorskie firmy w ten sposób łącznie przekazały prawie 20 tys. ton odpadów w ponad 850 transportach.

Jakie kary za nielegalne śmieci z Pomorza?

W sprawę śmieciowego oszustwa na Pomorzu zamieszani są też pośrednicy w obrocie odpadami. To podmioty dobrze znane WIOŚ w Gdańsku z innych spraw związanych z nielegalną gospodarką odpadami.

- Rolą pośredników było pozyskiwanie klientów posiadających odpady do zbycia, pośredniczenie w kontakcie z odbiorcą oraz organizacja odbioru i transportu odpadów - wyjaśnia Radosław Rzepecki z WIOŚ w Gdańsku.

Czy pomorskie firmy, które przekazywały odpady, czekają konsekwencje prawne? Niekoniecznie, bo - jak tłumaczą w Inspektoracie w Gdańsku - większości z nich została wprowadzona w błąd, co do uprawnień odbiorcy odpadów.

- Przedstawiono im sfałszowane zezwolenie z dopisanymi kodami odpadów - mówi Radosław Rzepecki.

Materiały zgromadzone przez inspektorów ochrony środowiska, trafiły do marszałków obu województw (pomorskiego i kujawsko-pomorskiego), by wykreślić z Bazy Danych Odpadowych pośredników w obrocie odpadami. To konsekwencja rażącego naruszenia przepisów (przekazywanie odpadów podmiotowi nieuprawnionemu poprzez wprowadzanie w błąd podmiotu przekazującego).

WIOŚ powiadomił też naczelników urzędów celno-skarbowych, w związku ze stwierdzeniem podejrzenia naruszenia podatkowego - stosowania nieprawidłowej stawki VAT dla usługi pośrednictwa w obrocie odpadami.

- Dodatkowo WIOŚ w Gdańsku złoży zawiadomienie do prokuratury w związku z podejrzeniem posługiwania się jako autentycznym, przerobionym dokumentem przez odbiorcę odpadów oraz pośrednika w obrocie odpadami - komentuje zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Grozi za to kara od 3 miesięcy pozbawienia wolności od lat 5 - (art. 270 §1 kk).

ZOBACZ TEŻ: Nielegalny zrzut zanieczyszczeń w Gdańsku. Mogło dojść do katastrofy ekologicznej?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto