Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda nowy przystanek PKP w Grudziądzu. Pociągi znowu jeżdżą wyremontowanym mostem nad Wisłą. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Piotr Bilski
Piotr Bilski
Jak wygląda nowy przystanek kolejowy "Grudziądz Śródmieście" zobacz na naszych zdjęciach>>>>>
Jak wygląda nowy przystanek kolejowy "Grudziądz Śródmieście" zobacz na naszych zdjęciach>>>>>Piotr Bilski
Wraz z początkiem lutego uruchomiono w Grudziądzu nowy przystanek PKP: Grudziądz Śródmieście. Pociągi pojechały przez most nad Wisłą, który w ostatnich miesiącach był remontowany.

Wraz z początkiem lutego nie ma już potrzeby funkcjonowania zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Grudziądz - Dragacz. Pociągi Arrivy wróciły po 11-miesięcznej przerwie na tory wyremontowanego mostu drogowo-kolejowego na Wiśle! Podróżni na tej trasie mogą już korzystać też z nowego przystanku kolejowego Grudziądz - Śródmieście.

Uruchomiono nowy przystanek PKP: "Grudziądz - Śródmieście

Nowy przystanek Grudziądz - Śródmieście jest zlokalizowany w sąsiedztwie wiaduktu drogowego w ciągu ulicy Chełmińskiej. Mogą z niego korzystać pasażerowie udający się m.in. w kierunku Laskowic, Bydgoszczy oraz do stacji Grudziądz i Brodnicy. Peron jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Jest wygodne wejście i antypoślizgowa nawierzchnia ze ścieżkami naprowadzającymi - wyjaśnia Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK. - Peron jest wysoki co umożliwia dogodne wejście do pociągu.

Ponadto na nowym przystanku Grudziądz - Śródmieście znajdują się:

 • wiata
 • ławki
 • gabloty informacyjne z rozkładem jazdy
 • czytelne oznakowanie

- Zamontowano też jasne, energooszczędne oświetlenie - dodaje Przemysław Zieliński.

Jak wygląda nowy przystanek kolejowy "Grudziądz Śródmieście" zobacz na naszych zdjęciach>>>>>

Tak wygląda nowy przystanek PKP w Grudziądzu. Pociągi znowu ...

Składy Arrivy jeżdżą ponownie przez wyremontowany most w Grudziądzu. Czynna znowu jest kasa biletowa

Z przystanku kolejowego Grudziądz - Śródmieście pasażerowie korzystać mogą od czwartku, 1 lutego czyli odkąd na tory na moście na Wiśle w Grudziądzu został przywrócony ruch pociągów na odcinku Grudziądz - Dragacz. W związku z tym także kasa biletowa Arrivy od 1 lutego jest czynna na stacji "Grudziądz" codziennie w:

 • godz. 7.40 - 11.40
 • godz. 12.10 - 15.40

Przypomnijmy. Przez 11 miesięcy ze względu na zakres prac remontowych mostu obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa. Jak tłumaczy Przemysław Zieliński z PKP PLK aktualnie są jeszcze prowadzone prace wykończeniowe na moście, ale nie mają one wpływu już na ruch pociągów. Całość powinna zakończyć się w marcu.

Roboty remontowe na moście im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu były związane z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej przęseł pod nawierzchnią kolejową oraz z naprawą lub wymianą uszkodzonych elementów. - Wymieniono szyny, podkłady i mostownice oraz chodniki robocze - wylicza Przemysław Zieliński. I zapewnia: - Po zakończeniu wszystkich prac pociągi pojadą grudziądzkim mostem z prędkością do 80 km/h podczas gdy przed modernizacją mogły rozwinąć prędkość do 50 km/h.

Ile kosztowały inwestycje PKP? I jakie kolejne w Grudziądzu?

 • Koszt budowy przystanku Grudziądz - Śródmieście to blisko 2,7 mln zł netto ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
 • Koszt robót na moście kolejowo - drogowym w Grudziądzu to ponad 47 mln zł netto ze środków budżetowych PLK S.A

Dodajmy, że przystanek Grudziądz - Śródmieście, to jedna z czterech przystankowych inwestycji PKP na terenie Grudziądza jeśli chodzi o przystanki kolejowe. I tak:

 • Już od końcówki 2023 roku pasażerowie korzystają z przystanku Grudziądz - Tuszewo, który zwiększył możliwości podróży w kierunku Kwidzyna, Malborka oraz Trójmiasta. Peron został zbudowany przy przejeździe kolejowo – drogowym w ciągu ul. Droga Graniczna. Wartość prac wyniosła prawie 3,9 mln zł netto.
 • Kolejny przystanek Grudziądz - Rządz powstanie w pobliżu skrzyżowania z ul. Południową i drogą krajową nr 55, który ułatwi podróże w kierunku Torunia i centrum miasta. Rozpoczęcie prac zaplanowano na marzec, a zakończenie w czerwcu br. Koszt to około 2,5 mln zł netto.
 • Zaplanowano też inwestycję polegającą na wybudowaniu bezpiecznego dojścia do przystanku Grudziądz - Mniszek, które ma poprawić dostęp do peronów od strony Drogi Metalowców. Powstanie nowe przejście dla pieszych zabezpieczone rogatkami oraz sygnalizacją świetlną. Droga dojścia na peron zostanie wygrodzona, zamontowane zostanie energooszczędne oświetlenie z oprawami LED, które zapewni dobrą widoczność także po zmroku. Dojście zostanie dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W tej chwili powstaje dokumentacja projektowa dla tej inwestycji, która będzie kosztowała prawie 1,8 mln zł netto. Ma zostać wykonana w 2024 roku.

Jak wygląda nowy przystanek PKP Grudziądz-Śródmieście zobacz na zdjęciach w naszej galerii:

Jak wygląda nowy przystanek kolejowy "Grudziądz Śródmieście" zobacz na naszych zdjęciach>>>>>

Tak wygląda nowy przystanek PKP w Grudziądzu. Pociągi znowu ...

Trwa głosowanie...

Kiedy ostatnio jechałeś/jechałaś pociągiem?

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto