MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała produkcja w Fabryce Maszyn Rolniczych „Agromet-Unia”. Później jej budynki wysadzono w powietrze. Zdjęcia z archiwum

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Produkty Fabryki Maszyn Rolniczych "Agromet Unia" w Grudziądzu cieszyły się znakomitymi opiniami nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W 1976 roku pracowało tutaj 2.827 osób. Po upadku firmy, w  2008 r., część fabrycznych budynków została zburzona, a na jej miejscu zbudowano galerię handlową
Produkty Fabryki Maszyn Rolniczych "Agromet Unia" w Grudziądzu cieszyły się znakomitymi opiniami nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W 1976 roku pracowało tutaj 2.827 osób. Po upadku firmy, w 2008 r., część fabrycznych budynków została zburzona, a na jej miejscu zbudowano galerię handlową Piotr Bilski/Archiwum
Fabryka Maszyn Rolniczych "Agromet-Unia" to był jeden z największych zakładów pracy w Grudziądzu. Pracowało w nim blisko 3 tysiące osób. Później część budynków wysadzono w powietrze. Dziś na miejscu fabryki w centrum miasta znajdują się m.in. centra handlowe "Alfa" oraz "Kuźnia".

Produkty Fabryki Maszyn Rolniczych "Agromet-Unia" w Grudziądzu pracowały na całym świecie

Historia tej firmy sięga 1882 roku, kiedy to inżynier August Ventzki założył Fabrykę Maszyn i Narzędzi Rolniczych w Grudziądzu. W małym warsztacie wyprodukował pierwszy pług.

Firma ta bez przerwy się rozwijała. Produkowała nawet w czasie II wojny światowej, choć w tym czasie był to asortyment wojenny.
Po wojnie zakład, jako Fabryka Narzędzi Rolniczych „Unia” w Grudziądzu, wrócił do produkcji cywilnej. W 1973 roku firma stała się przedsiębiorstwem wielozakładowym pod nazwą: „Agromet-Unia” Fabryka Maszyn Rolniczych.

Produkty firmy FMR "Agromet Unia" cieszyły się znakomitymi opiniami nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

Niedługo później: w 1976 roku pracowało tutaj 2.827 osób. To rekordowe zatrudnienie w dziejach firmy

Ciemne chmury transformacji ustrojowej zawisły nad Fabryką Maszyn Rolniczych „Agromet-Unia” w Grudziądzu.

Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa zatrzymał się na początku lat 90. Załamały się rynki zbytu: krajowy i zagraniczny. To doprowadziło do spadków produkcji, a w końcu do postawienia fabryki w stan likwidacji w 1995 roku.

Tereny po FMR "Agromet-Unia" w centrum miasta zostały sprzedane:

  • Część zabytkowych budynków - przy ul. Włodka - zaadaptowano głównie na cele handlowe - mieści się tutaj m.in. galeria "Kuźnia".
  • Natomiast budynki, które zabytkami nie były - przy ul. Chełmińskiej - zostały wysadzone w powietrze 3 i 5 stycznia 2008 r.
  • Na ich miejscu zbudowano największy w Grudziądzu obiekt handlowy CH "Alfa".

Tradycje produkcji maszyn rolniczych są w Grudziądzu kontynuowane

Obecne firma ma godnego następcę w postaci dobrze prosperującej spółki "Unia", wciąż produkującej maszyny rolnicze.

Archiwalne zdjęcia z produkcji w Fabryce Maszyn Rolniczych "Agromet Unia" zobacz w naszej galerii:

Produkty Fabryki Maszyn Rolniczych "Agromet Unia" w Grudziądzu cieszyły się znakomitymi opiniami nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W 1976 roku pracowało tutaj 2.827 osób. Po upadku firmy, w  2008 r., część fabrycznych budynków została zburzona, a na jej miejscu zbudowano galerię handlową

Tak wyglądała produkcja w Fabryce Maszyn Rolniczych „Agromet...

Więcej zdjęć z historii Grudziądza:

Polecamy także:

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto