Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tort, zumba, dmuchańce! Geotermia Grudziądz świętowała 22. urodziny [zdjęcia]

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Geotermia Grudziądz świętowała 22. urodziny. Był tort i mnóstwo atrakcji dla mieszkańców
Geotermia Grudziądz świętowała 22. urodziny. Był tort i mnóstwo atrakcji dla mieszkańców Aleksandra Pasis
Impreza z okazji 22. urodzin grudziądzkich solanek przyciągnęła na plażę w Rudniku tłumy mieszkańców Grudziądza. Było mnóstwo atrakcji... tradycyjne "sto lat" i ogromny tort!

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: - Solanki to jest coś wyjątkowego, co mamy w Grudziądzu. Geotermia funkcjonuje od 22 lat. Solanki aktywnie włączają się w wiele przedsięwzięć na terenie miasta. Zachęcają mieszkańców do aktywnego spędzania czasu.

Podczas jubileuszu Geotermii, który był świętowany na plaży miejskiej w Rudniku ogromny tort urodzinowy kroił i podawał prezydent Glamowski. Chętnych było wielu, a smakował wybornie. Atrakcje z jakich mogli korzystać uczestnicy imprezy "urodzinowej" Geotermii to m.in. dmuchańce, malowanie buziek, kolorowe warkoczyki, zumba, gry, zabawy.

Plany: park rozrywki wodnej na bazie istniejących basenów i strefą spa

O planach na rozwój Solanek mówiła Małgorzata Kosinska, prezes tej spółki: - Chcemy zorganizować dla mieszkańców park rozrywki wodnej na bazie istniejącej Geotermii, który będzie scalał wszystkie usługi które dotychczas mamy w naszej ofercie: baseny otwarte, zamknięte wraz ze strefą spa. Chcemy zrealizować coś większego gdyż klientów mamy dużo, a pomieszczenia są małe.

Jak dodaje prezydent Grudziądza, ma nadzieję że jeszcze w tym roku uda się rozpisać postępowanie aby wyłonić partnera prywatnego do realizacji tego przedsięwzięcia, gdyż inwestycja ta ma mieć formułę partnerstwa publiczno - prywatnego.

Warto podkreślić, że Geotermia wspiera młodych sportowców szczególnie dzieci i młodzież. - Współpracujemy z Olimpią Unią w zakresie tenisa stołowego świadcząc im nasze usługi oraz z Kosetem czyli uczniowskimi drużynami siatkarskimi ze szkoły na osiedlu Lotnisku, gdyż jest najbliżej Solanek. Młodzież korzysta zarówno z basenów, siłowni ale też rehabilitacji gdy pojawiają się jakieś urazy - zaznacza prezes Małgorzata Kosinska.

Trochę z historii

Jak czytamy na stronie internetowej Geotermii Marusza, zimą roku 1972 w miejscowości Marusza, niedaleko Grudziądza, dokonując odwiertu w poszukiwaniu ropy naftowej i gazu, dowiercono się do dolnojurajskiego złoża wód termalnych. Na głębokości 1630 m natrafiono na pokłady ciepłej wody o temp. 44° C, która trysnęła na wysokość ponad 13 m.

Było to wspaniałe i jednocześnie zaskakujące odkrycie. Analiza chemiczna wypływającej wody, dokonana w 1972 roku, zakwalifikowała ją do wód solankowych o wyjątkowym składzie chemicznym. Dopiero w 2001 roku, pod wpływem rosnącego zainteresowania zasobami geotermalnymi, z inicjatywy Spółki Geotermia Marusza i na podstawie istniejącej dokumentacji PAN, opracowano dokumenty hydrogeologiczne zasobów wód hipertermalnych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto