Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienie w Grudziądzu chce, by skazani pracowali

(PA)
Z Zakładem Karnym  nr 1 w Grudziądzu współpracują 22 firmy i instytucje. Głównie z branży produkcyjnej, porządkowej i ogrodniczej. Więźniowie wykonują zwykle proste prace.
Z Zakładem Karnym nr 1 w Grudziądzu współpracują 22 firmy i instytucje. Głównie z branży produkcyjnej, porządkowej i ogrodniczej. Więźniowie wykonują zwykle proste prace. Aleksandra Pasis
- Nasza jednostka rozwija się. Budowany jest nowy pawilon, w którym przyjmiemy ponad 400 osadzonych - wczoraj, podczas spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami mówiła ppłk Małgorzata Gajdus - Ciborowska, zastępca dyrektora Zakładu Karnego nr 1 przy ul. Wybickiego w Grudziądzu. - Praca jest jedną z najważniejszych form resocjalizacji.

Aktualnie pracuje prawie pół tysiąca z 1039 więźniów odbywających karę w ZK nr 1. Część osadzonych do przedsiębiorstw wychodzi poza mury jednostki.

Poprzez odpłatne zatrudnienie, więźniowie mają możliwość spłacania zaległości, które powstały gdy przebywali na wolności, oraz wspierania swoich bliskich poprzez choćby regulowanie alimentów. - Chodzi też o to, że mogą podnosić kwalifikacje zawodowe - dodaje ppłk Gajdus -Ciborowska.

O tym, którzy więźniowie mogą pracować decyduje specjalna komisja zakładu karnego, której członkowie znają przeszłość, motywację i kwalifikacje osadzonych.

Zatrudnią więźnia za minimum "najniższą krajową"

Na wczorajsze spotkanie z dyrekcją więzienia przyszło ponad 20 przedstawicieli lokalnych firm, którzy już zatrudniają skazanych bądź rozważają możliwość ich zatrudnienia. Przedsiębiorcy dopytywali m.in. o wynagrodzenie, odprowadzanie składek i dowóz do pracy.

W myśl przepisów, więźniowi zatrudnionemu w formie odpłatnej przysługuje minimum tzw. „najniższa krajowa” (obecnie 2 tys. zł brutto) przy przepracowaniu pełnego miesięcznego wymiaru czasu bądź normy.

Nie oznacza to, że cała kwota trafia na konto więźnia. Część - od kwietnia 40 proc. (a dotychczas 20 proc.) - będzie przekazywana na Fundusz Aktywizacji Zawodowej. - Dzięki temu pracodawca może ubiegać się o pożyczkę bądź dotację na okres zatrudnienia osadzonych, a także ryczałt stanowiący zwrot częściowo poniesionych kosztów związanych z zatrudnieniem więźnia - wyjaśniał zasady mjr Krzysztof Kikulski.

Pracujący osadzeni podlegają ubezpieczeniu: emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Do ZUS-u zgłasza je i reguluje pracodawca. - Nie odprowadza się jedynie składki zdrowotnej - tłumaczy mjr Kikulski.

Transport więźniów do i z miejsca pracy, zapewnić musi firma.

To tania siła robocza

Krzysztof Warzecha, prezes Chłodni Grudziądz: - Zatrudniliśmy w ostatnim czasie dwunastu osadzonych i myślę, że to nie koniec. Zależy im na pracy i są dobrymi pracownikami. Trudno dziś na rynku grudziądzkim znaleźć chętnych do pracy za najniższą krajową.

Z Zakładem Karnym nr 1 współpracują 22 firmy i instytucje. Głównie z branży produkcyjnej, porządkowej i ogrodniczej. Więźniowie wykonują zwykle proste prace.

Skazani wykonują także prace nieodpłatnie m.in. na rzecz miasta, więzienia i związane z celami charytatywnymi.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto