Dodaj zdjęcie profilowe

avatarMarek Szajerka

Grudziądz
Grudziądzanin, emerytowany nauczyciel historii. Tematycznie szczególnie zainteresowany historią i architekturą średniowieczną Grudziądza.

Relikt kaplicy średniowiecznej w schodach Ratusza

2016-07-04 11:01:50

Schody do grudziądzkiego ratusza posiadają metrykę z XVIII w. W XX w. nie przyjmowano tezy, że do ich wykonania wykorzystano fragmenty wcześniejszych budowli, z czasów średniowiecza. Podobnie z gmachem dawnego kolegium jezuickiego. Przyjmowano, że pochodzi z 2 poł. XVII w., przebudowany w XVIII w. W zasadzie nic nie zmieniło się po odkrywkach fundamentów kościoła pojezuickiego, wykonanych w latach 2006-2008. Fundamenty są z czasów średniowiecza, (XIII-XIV w.).
Na początku XXI w. odkryto malowidła w zakrystii kościoła pojezuickiego, o których napisałem, że są starsze jak z XVIII w. Spotkało się to z ripostą grudziądzkich muzealników i Miejskiego Konserwatora Zabytków.


http://www.e-grudziadz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=676:malowida-cienne&catid=15&Itemid=4


W 2015 r. , podczas remontu pomieszczeń b. kawiarni „Ratuszowej”, na ścianie zachodniej odsłonięto średniowieczny portal drzwiowy, odpowiadający położeniu izby wrotnego przy wyjściu do Bramy Zamkowej z gdaniskiem.
W trakcie obecnego remontu schodów ratusza ukazał się relikt ściany wcześniejszej budowli. Od strony wschodniej stopnie były oparte na fundamencie rusztowym, natomiast od strony zachodniej na pełnym murze.
Jest to dowód na wiarygodność planów katastralnych z XVII-XVIII w., informujących, że kaplice południowe kościoła św. Mikołaja przylegały do ścian kolegium jezuickiego a ulicy Ratuszowej nie było jeszcze w 1 poł. XVIII w

Rozplanowanie kościoła św. Mikołaja opisałem w artykule, opublikowanym w Biuletynie Koła Miłośników Dziejów Grudziądza, w 2013 r.

http://kmdg.grudziadz.pl/publikacje/biuletyny/numer/30.370/

W 2013 r. pisałem na ten temat też na obecnym serwisie Nasze Miasto:

http://grudziadz.naszemiasto.pl/artykul/bazylika-sw-mikolaja-w-grudziadzu-walory-architektoniczne,2598836,artgal,t,id,tm.html

Warto również dodać, że po wyburzeniu dawnego aresztu z XIX w., po stronie północnej kompleksu Ratusza, ponownie zostanie wyeksponowana droga dojazdowa do dawnej Bramy klasztornej, obecnie prezbiterium kościoła pojezuickiego. Od strony dziedzińca jest widoczna blenda bramna, (wnęka) w której było zapewne łożysko opuszczanej brony.

Jesteś na profilu Marek Szajerka - stronie mieszkańca miasta Grudziądz. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj