Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa elektrowni w Grudziądzu. Z Chin dwa miesiące płynęły ogromne komponenty

PA
Wideo
od 16 lat
13 tysięcy mil morskich w dwa miesiące pokonało osiemnaście modułów kotła odzysknicowego dla budowanej w Grudziądzu elektrowni. Komponenty z chińskiego portu Nandong dotarły do Gdańska. Przewiózł je statek "Pilecki". To kluczowy krok w realizacji projektu elektrowni gazowo-parowej.

Komponenty dla elektrowni gazowo-parowej były transportowane przez statek "Pilecki" z chińskiego portu Nandong. Po dwóch dniach rozładunku w Gdańsku, elementy zostały tymczasowo złożone w portowych magazynach. Następnie rozpoczął się transport elementów kotła na plac budowy w Grudziądzu, za pomocą ciężarówek dostosowanych do przewozu ładunków wielkogabarytowych.

Jak podaje biuro prasowe Grupy Energa, głównego inwestora, montaż dostarczonych elementów zacznie się na przełomie stycznia i lutego 2024 roku.

Działanie to zainicjuje kolejną kluczową fazę realizacji elektrowni, podczas której na placu budowy powstaną najistotniejsze urządzenia technologiczne bloku gazowo-parowego - czytamy w komunikacie z biura prasowego Energi.

Warto zaznaczyć, że był to pierwszy tak duży transport międzynarodowy na potrzeby budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. Kolejnymi urządzeniami tej skali, które zostaną dostarczone z zagranicy, będą m.in. turbozespół (turbiny gazowe i parowe oraz generator) oraz transformator blokowy wyprowadzenia mocy. Te elementy zostaną wyprodukowane w fabrykach w Niemczech, USA i Chinach. Pozostałe urządzenia i komponenty potrzebne do budowy elektrowni powstaną również w innych krajach europejskich, w tym również w Polsce.

Na chwilę obecną inwestycja w Grudziądzu jest na półmetku, z wykonaniem ponad 60% prac. Budowane są m.in. ujęcia wody na Wiśle, pompy i rurociągi przesyłowe wody. Na terenie elektrowni wznoszone są fundamenty obiektów pomocniczych oraz montowane podziemne rurociągi. Również prowadzone są prace przygotowawcze do budowy sieci przyłączeniowych.

Blok energetyczny w Grudziądzu jest jednym z kluczowych projektów Energi z Grupy Orlen, mającym na celu inwestowanie w niskoemisyjne źródła energii. Finansowanie projektu wynosi 1,8 mld zł. Prowadzi go CCGT Grudziądz - spółka córka koncernu Energa należąca do Grupy Orlen. Elektrownia docelowo zasili około miliona gospodarstw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto