Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oni mają talent! Odebrali stypendia prezydenta Grudziądza. Nazwiska, zdjęcia

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Nowi stypendyści artystyczni Grudziądza z prezydentem miasta Maciejem Glamowskim. Więcej o nich na kolejnych zdjęciach w galerii>>>>>
Nowi stypendyści artystyczni Grudziądza z prezydentem miasta Maciejem Glamowskim. Więcej o nich na kolejnych zdjęciach w galerii>>>>>Fot. Piotr Bilski
Muzycy, pisarze, historyk sztuki odebrali stypendia artystyczne prezydenta Grudziądza. Zobaczcie kto i jakie wsparcie otrzymał. I co z jego pomocą powstanie.

Stypendia artystyczne na pierwszą połowę roku przyznano w Grudziądzu

W budżecie Grudziądza na cały bieżący rok na stypendia artystyczne prezydenta miasta przeznaczona została kwota 30 tys. zł. I w pierwszym -zimowym - "rozdaniu" stypendiów została ona niemal w całości rozdysponowana.

- Przyznaję państwu stypendia artystyczne, za wasze osiągnięcia, za to, że jesteście ambasadorami Grudziądza w dziedzinie kultury, sztuki. Duża część z was działa od wielu lat. Jesteśmy z was megadumni - podczas uroczystości wręczenia stypendiów powiedział Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Bardzo się cieszę, że miasto może przyłożyć małą cegiełkę do waszego rozwoju.

Stypendia artystyczne prezydenta Grudziądza odebrali:

  • Leszek Leliwa: 1,3 tys. zł na wydanie drukiem tomiku poezji „Impresje grudziądzkie”. To grudziądzanin, informatyk, który po przejściu na emeryturę zaczął publikować swoje wiersze, a także bajki.
  • Henryk Orzechowski: 2 tys. zł na wydanie czwartego tomiku „Fraszek” swojego autorstwa. To emerytowany nauczyciel, działacz artystyczny i społeczny. To polonista, który rzez całe życie zajmuje się muzyką, aktualnie prowadzi m.in. zespół „Kaganek” przy ZNP, ale także pisze wiersze i fraszki. Rozmowa z Henrykiem Orzechowskim TUTAJ.
  • Muzycy zespołu Face2Face. Stypendium w wysokości 4,5 tys. zł odebrali Marcin Małecki oraz Marcin Belka (wniosek o stypendium złożył nieobecny na uroczystości Marcin Kowalski). To grudziądzka grupa hardcorowa, której historia sięga lat 90., a po przerwie reaktywowała się cztery lata temu. Miejskie wsparcie przeznaczą na nagranie płyty.

- Wszędzie mówimy o tym, że jesteśmy grupą z Grudziądza. Jesteśmy dumni, że możemy reprezentować tak świetne miasto - podczas uroczystości powiedział Marcin Belka z Face2Face.

  • Mateusz Promiński z działu sztuki muzeum otrzymał 5 tys. zł. na przygotowanie cyklu ośmiu filmów, z których każdy będzie opowiadał o innym obrazie będącym w zbiorach muzeum. To obrazy prezentujące urodę naszego miasta.

- Nie jestem grudziądzaniem, ale od 7 lat pracuję w grudziądzkim muzeum i zakochałem się w tym mieście - mówi Promiński, który jest historykiem sztuki. I dodaje, że świetną okazją do stworzenia filmów są obchodzone w tym roku 140. urodziny muzeum w Grudziądzu.

  • Ks. Karol Niedoba, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej św. Jana: 3 tys. zł na wydanie folderu dotyczącego dziejów społeczności ewangelickiej w Grudziądzu.

- W tym roku przypada 500-lecie reformacji w Grudziądzu. To stypendium posłuży, aby pokazać mieszkańcom historię nie tylko tego wyznania, ale całego miasta, bo to wspólne dziedzictwo - mówił ks. Niedoba, który do Grudziądza przyjechał 8 lat temu.

  • Daniel Grzybowski, nauczyciel muzyki, producent muzyczny, uczestnik programu „The Voice Of Poland”: 4 tys. zł na zrealizowanie teledysku do autorskiej piosenki.

- Premiera planowana jest w maju - zapowiedział Grzybowski. O jego występach w "The Voice Of Poland" pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

  • Krzysztof Szuca, perkusista zespołu EmMa: 3,5 tys. zł na nagranie singla tego zespołu. Minipłyta będzie zawierała trzy utwory.
  • Patryk Ostrowski, puzonista: 4 tys. zł na nagranie autorskiej kompozycji oraz zrealizowanie teledysku, który będzie promował także Grudziądz.

- Od 10 lat gram w Grudziądzkiej Orkiestrze Dętej. Muzyka mnie inspiruje, kieruje moim życiem - mówił Patryk, który wciąż studiuje.

Stypendia artystyczne w Grudziądzu przyznawane są od 2012 roku

Wnioski o stypendia chętni mogli składać do 30 listopada ubiegłego roku. Oceniała je komisja, w której skład weszli przedstawiciele organizacji pozarządowych, radni z komisji kultury oraz przedstawiciele ratusza. W stypendialnym budżecie na drugą połowę bieżącego roku zostało już tylko 2,7 tys. zł.

Jak dotąd stypendia artystyczne w Grudziądzu przyznano 88 razy.

Zdjęcia nowych stypendystów artystycznych Grudziądza oraz z uroczystości ich wręczenia zobacz w naszej galerii:

Nowi stypendyści artystyczni Grudziądza z prezydentem miasta Maciejem Glamowskim. Więcej o nich na kolejnych zdjęciach w galerii>>>>>

Oni mają talent! Odebrali stypendia prezydenta Grudziądza. N...

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto