Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda spichlerz 37 w Grudziądzu. Będzie remontowany na potrzeby muzeum. Zobacz zdjęcia

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Spichlerz 37 będzie kolejnym odnowionym budynkiem przy ul. Spichrzowej w Grudziądzu.
Spichlerz 37 będzie kolejnym odnowionym budynkiem przy ul. Spichrzowej w Grudziądzu. Piotr Bilski
Miasto Grudziądz ogłosiło przetarg na dokumentację modernizacji spichlerza nr 37. Mają w nim powstać pomieszczenia do prowadzenia zajęć warsztatowych, których brakuje grudziądzkiemu muzeum. Pieniądze na tę inwestycję już są.

Spichlerz nr 37 w Grudziądzu do remontu

Kolejny z grudziądzkich spichlerzy ma zostać odnowiony i zmodernizowany, aby pełnić nowe funkcje. W spichlerzu nr 37 - sąsiadującym z Muzeum Handlu Wiślanego „Flis” - powstać ma Muzealne Centrum Edukacyjne. Miasto ogłosiło już przetarg na przygotowanie dokumentacji oraz pełnienie nadzoru nad przebiegiem prac budowlanych.

O remontach grudziądzkich spichlerzy pisaliśmy:
W Grudziądzu otwarto wyremontowany Spichlerz 57
Otwarcie Muzeum Handlu Wiślanego "Flis" w Grudziądzu
W Grudziądzu wypięknieć mają kolejne zabytki, m.in. spichlerz 21-23, który przejmuje marszałek województwa

Powstaną sale do prowadzenia warsztatów i wykładów

Pomieszczenia w spichlerzu 37 przygotowane zostaną na potrzeby Muzeum w Grudziądzu. W budynku tym powstać mają sale do prowadzenia m.in. warsztatów dla dzieci i młodzieży, których placówce brakuje, mimo że często organizuje takie zajęcia.

- Chcemy utworzyć nowoczesne, przyjazne przestrzenie edukacyjne - mówi Emilia Markot-Borkowska, wicedyrektor grudziądzkiego muzeum, autorka koncepcji urządzenia Muzealnego Centrum Edukacyjnego.

Zgodnie z głównym założeniem zagospodarowania spichlerza, na każdej kondygnacji powstać mają pomieszczenia do prowadzenia zajęć z innej dziedziny:

  • archeologii,
  • etnografii,
  • sztuki
  • oraz historii.

Na najwyższej kondygnacji, gdzie jest najwięcej naturalnego światła, znaleźć się ma coś na kształt atelier artystycznego, w którym prowadzone będą zajęcia związane ze sztuką.

Sale etnologii oraz archeologii znaleźć się mają poniżej poziomu ul. Spichrzowej. Pierwsza ma być wyposażona w eksponaty poświęcone dawnym rzemiosłom, w drugiej urządzone ma zostać pokazowe stanowisko archeologiczne.

Natomiast na kondygnacji historycznej powstać mają pomieszczenia typu escape room, w których zagadki dotyczyć będą dziejów miasta.

W budynku znaleźć się mają także pomieszczenia, w których wyciszyć się i spokojnie porozmawiać z opiekunami będą mogły dzieci dotknięte autyzmem.

To będzie inwestycja za około 13,6 mln zł. Większość to unijne dofinansowanie

Spichlerz nr 37 z sąsiednimi budynkami zajętymi przez muzeum „Flis” połączony ma zostać tarasami, które są planowane u podnóża spichlerzy po stronie Wisły. Pisaliśmy: Tak wyglądać będzie wejście do spichlerzy, m.in. Muzeum Flis, od strony Wisły.

Dzięki tej inwestycji muzeum będzie w stanie organizować zajęcia warsztatowe dla większych grup.

Cała inwestycja ma szacunkowo kosztować ok. 3,1 mln euro (ok. 13,6 mln zł), a zostanie dofinansowana z funduszy unijnych kwotą ok. 2,1 mln euro w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Grudziądza.

Trwający już przetarg na wykonanie dokumentacji budowlanej ma zostać rozstrzygnięty jeszcze w styczniu. Kolejnym krokiem będzie przetarg na wykonanie prac budowlanych.

Spichlerz 37 będzie kolejnym odnowionym budynkiem przy ul. Spichrzowej w Grudziądzu.

Tak wygląda spichlerz 37 w Grudziądzu. Będzie remontowany na...

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto