Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda nowy mural z Mikołajem Kopernikiem w Grudziądzu. Prawie jak z obrazu Matejki. Zobacz zdjęcia

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Wizerunek Kopernika na grudziądzkim muralu  został zaczerpnięty z obrazu Jana Matejki: "Astronom Kopernik - Rozmowa z Bogiem".
Wizerunek Kopernika na grudziądzkim muralu został zaczerpnięty z obrazu Jana Matejki: "Astronom Kopernik - Rozmowa z Bogiem". Piotr Bilski
Na kamienicy stojącej przy placu Miłośników Astronomii w Grudziądzu powstał mural prezentujący Mikołaja Kopernika. To praca Marka Fijałkowskiego, artysty z Grudziądza, na podstawie obrazu Jana Matejki.

Plac Miłośników Astronomii w Grudziądzu, to znakomite miejsce, aby upamiętniać Mikołaja Kopernika.

O związkach Mikołaja Kopernika z Grudziądzem pisaliśmy wielokrotnie. Dość przypomnieć, że to właśnie w naszym mieście wygłosił on swój słynny traktat "O szacunku monety". Polecamy też tekst: Oto co łączy Grudziądz z wybitnym naukowcem

Od 1972 roku na środku placu Miłośników Astronomii w Grudziądzu góruje pomnik Mikołaja Kopernika dłuta Henryka Rasmusa.

A niedawno do kopernikowskich akcentów na tym placu dołączył mural. Powstał na bocznej, południowej ścianie kamienicy łączącej ul. Starą i Kościelną.

Autorką projektu jest Magdalena Biernat, a wykonawcą prac Marek Fijałkowski, artysta plastyk i nauczyciel.
Przypomnijmy, że uchwałami Senatu RP rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika, a także Jana Matejki. Grudziądzki mural doskonale łączy obu tych wyjątkowych ludzi: przedstawia Kopernika takiego, jakim namalował go Matejko w latach 1871-73.

- Na naszym muralu spotyka się wizerunek Kopernika zaczerpnięty z obrazu Matejki "Rozmowa z Bogiem" z fragmentem historycznej zabudowy naszego miasta, nieistniejącą Bramą Toruńską. W tle, na niebie umieszczono wspomnienie przełomowego dzieła w dziejach ludzkości, czyli układ heliocentryczny - kopernikański - wyjaśnia Małgorzata Ambrosius-Okońska, prezes Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury.

Powstanie tego malowidła to efekt działań Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury, przy wsparciu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami. Materiały niezbędne do zrealizowania projektu przekazało też Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w którego zasobach jest obraz, którego pełna nazwa brzmi "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem".

Jak wygląda mural z Mikołajem Kopernikiem na placu Miłośników Astronomii w Grudziądzu, zobacz w naszej galerii zdjęć:

Wizerunek Kopernika na grudziądzkim muralu  został zaczerpnięty z obrazu Jana Matejki: "Astronom Kopernik - Rozmowa z Bogiem".

Tak wygląda nowy mural z Mikołajem Kopernikiem w Grudziądzu....

Trwa głosowanie...

Podoba ci się mural Kopernika w Grudziądzu?

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto