Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czujniki czadu sprezentuje ci administracja. Jeśli płacisz sumiennie czynsz

Łukasz Ernestowicz
- Zawsze obawiałam się czadu. Tym bardziej cieszy mnie taki upominek - mówi Lidia Swakowska, grudziądzanka z ulicy Focha.
- Zawsze obawiałam się czadu. Tym bardziej cieszy mnie taki upominek - mówi Lidia Swakowska, grudziądzanka z ulicy Focha. Łukasz Ernestowicz
Czujnikami czadu lokatorów nagradza Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami. Wystarczy złożyć wniosek. Kto pierwszy ten lepszy. Do rozdania jest 100 urządzeń.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami zakupiło 100 czujników tlenku węgla i rozdaje je lokatorom, którzy zgłoszą się do spółki. Wystarczy złożyć wniosek.

Wczoraj po urządzenie przyszła pani Lidia Swakowska, lokatorka z ulicy Focha.

- Zawsze obawiałam się tlenku węgla. Ogrzewam mieszkanie piecami, a w takim przypadku zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że do pomieszczeń ulotni się tlenek węgla - mówi grudziądzanka. - Teraz z tym czujnikiem będę się czuła bezpieczniej.

Bardzo łatwe w obsłudze. Mogą być używane 7 lat

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami zdecydowało się sprezentować czujniki lokatorom, aby promować te urządzenia, które w obliczu zagrożenia ratują życie.

- Wybór czujników oraz ich typ został uzgodniony ze specjalistami branży pożarowej. Czujnik można używać wewnątrz budynków przez 7 lat od wyprodukowania - opisuje Zenon Różycki, prezes MPGN-u. - Urządzenie posiada niezbędne certyfikaty. Czujniki wydawane są najemcom lokali mieszkalnych nie posiadającym zaległości czynszowych i posiadającym w lokalu mieszkalnym urządzenia, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie: piecyki gazowe z otwartą komorą spalania, piece kaflowe, kuchnie węglowe, kotły i piecyki gazowe, kotły na paliwo stałe.

Jak zapewnia szef spółki, czujniki są bardzo łatwe w obsłudze można je montować na ścianie lub postawić w odpowiedniej odległości od urządzeń wskazanej w instrukcji obsługi. Urządzenia działają na baterie paluszkowe. Do tej pory wręczono grudziądzanom kilkanaście sztuk czujników. Jeśli akcja się uda, spółka nie wyklucza, że zakupi więcej urządzeń.

W biegłym roku spółka odnotowała tylko kilka zgłoszeń związanych z zadymieniami mieszkań. Jednak statystyki strażaków nie pozostawiają złudzeń, że czad jest ciągle wielkim zagrożeniem dla grudziądzan. Od stycznia do grudnia 2015 roku wyjeżdżali 53 razy do zdarzeń związanych z wykryciem tlenku węgla w budynkach na terenie miasta. 21 osób, w tym czworo dzieci, zatruło się czadem.

Warto dokupić jeszcze czujnik dymu

- Akcja MPGN-u jest szczytna. Czujniki niewątpliwie ratują życie - mówi mł. bryg. Piotr Kołtacki, rzecznik grudziądzkiej straży pożarnej. - Dla przykładu podam, że w wielu krajach, na przykład w Szwecji, obowiązkiem jest montowanie czujników w nowych lub remontowanych domach i mieszkaniach. Oprócz czujnika tlenku węgla warto jest także wyposażyć się w urządzenia wykrywające dym. Bo sam czujnik tlenku nie ostrzeże nas o pożarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto