Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień niepełnosprawnych w grudziądzkim "Ekonomiku"

Łukasz Szalkowski
W grudziądzkim Zespole Szkół Ekonomicznych obchodzono Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych. Z tej okazji zorganizowano uroczystość, której gośćmi byli przedstawiciele organizacji 5 Element.

Dzień niepełnosprawnych obchodzono w "Ekonomiku" już po raz piąty. - Jesteśmy jedyną szkołą ponadgimnazjalną w Grudziądzu, która prowadzi klasy integracyjne i jedyną taką szkołą w województwie, która ma charakter zawodowy - mówi Grażyna Leśniewska, dyrektor szkoły.

Niepełnosprawni mogą spełniać pasje

Tym razem tematem przewodnim uroczystości były subkultury, w szczególności kultura hip-hop. Zaproszono bydgoską grupę 5 Element, która zajmuje się warsztatami z zakresu tej dziedziny kultury. - Audycję nakierowaliśmy na to, że osoby niepełnosprawne też mogą odnaleźć się w hip-hopie - mówi Mateusz Włoch z 5. Elementu.

Bydgoszczanie mówili o tym, że niepełnosprawni także mogą realizować swoje pasje. Podawali wiele przykładów ludzi, którzy mimo chorób spełniali swoje marzenia. - Przedstawialiśmy taniec, przedstawialiśmy DJ'ing, a także rap i graffiti. Wszystko było w tematyce, jeżeli chodzi o osoby niepełnosprawne lub z jakimiś dysfunkcjami - dodaje Magdalena Przepierska. - Staraliśmy się znaleźć artystów, którzy działają w kulturze hip-hop. Jest ich dość sporo. Audycja była dość wzruszająca i myślę, że dała dużo do myślenia.

Dzień niepełnosprawnych - okazja do integracji

Podczas uroczystości padło wiele bardzo ważnych słów skierowanych do uczniów. Mówiono m. in. o tolerancji. Właśnie tego najbardziej brakuje osobom, które są niepełnosprawne, czy po prostu inne. Doskwiera im poczucie, że są traktowani jak "inni". - Ludzi nie przeraża to, że ktoś jest niepełnosprawny, a to, że wygląda inaczej. Według nich normalność to większość - tłumaczy Mateusz Włoch. - Każdy z nas powinien mieć swoją normalność i nie mierzyć ludzi według własnej miarki. Trzeba tolerować każdego człowieka takim, jaki jest. Niezależnie od tego jak wygląda.

Dlatego ważne jest to, by pokazywać, że niepełnosprawność nie zmienia człowieka. Chorzy są tacy, jak zdrowi. Przeżywają te same rozterki, mają te same uczucia i te same pasje. Dzień niepełnosprawnych jest okazją, by o tym mówić. - Pokazywanie różnych wizerunków osób niepełnosprawnych przybliża społeczeństwu obraz tolerancji dla osób, które są "inne" - mówi Grażyna Leśniewska. -

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto