Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grudziądzanka ocaliła wspomnienia taty z czasów II wojny światowej

(DD)
Wspomnienia mojego taty dają dramatyczny obraz życia całego jego pokolenia - mówi pani Emilia
Wspomnienia mojego taty dają dramatyczny obraz życia całego jego pokolenia - mówi pani Emilia fot. daniel dreyer
Wojna zostawiła głębokie ślady w pamięci Wacława Pieńkowskiego. Te rany otwierały się, kiedy je spisywał.

Skrupuły miałam potężne, ale wzięłam na swoje sumienie to, że ojciec musiał jeszcze raz wejść do tej samej, okrutnej rzeki - mówi Emilia Pieńkowska z Grudziądza. To ona namówiła ojca, aby spisał swoje wspomnienia z II wojny światowej. - Kiedy tata był już staruszkiem, dużo rozmawialiśmy w domu o tych czasach. Uważałam, że jego wspomnień nie można pozostawić „zawieszonych w chmurach”, że trzeba je zachować i przekazać następnym pokoleniom. Tata też sam chyba do tego dojrzał - mówi pani Emilia.

Wacław Pieńkowski zaczął pisać na przełomie lat 80. i 90. Najpierw ręcznie, później na maszynie. - Mimo że było to już wiele lat po wojnie, ojciec wciąż był w świetnej formie psychicznej. Pod tym względem był bardzo silnym człowiekiem, mimo zdruzgotanej formy fizycznej - wspomina pani Emilia.


Przeczytaj też:
Tak Rosjanie wyzwalali Grudziądz spod okupacji niemieckiej [dziennik, wspomnienia zdjęcia]


Wacław Pieńkowski urodził się 18 lutego 1939 r., we wsi Nieszołki koło Kolna. Kiedy miał 2 lata, jego ojciec sprzedał posiadany tam majątek i sprowadził się z całą rodziną do Grudziądza, gdzie kupił kamienicę wraz z oficyną przy ul. Curie-Skłodowskiej. W Grudziądzu Wacław ukończył gimnazjum. II wojna światowa wybuchła, kiedy miał 20 lat. Po kapitulacji trafił do niewoli. Był robotnikiem przymusowym w Trzeciej Rzeszy, działaczem Armii Krajowej na Łotwie, więźniem politycznym w Rydze oraz więźniem w obozie koncentracyjnym w Stutthofie.

Po wojnie wrócił do Gru-dziądza. Pracował jako nauczyciel, a później dyrektor placówek oświatowych, m.in. Poradni Wychowawczo-Zawodowej w Wąbrzeźnie. Zmarł 16 czerwca 1994 roku w Poznaniu. Ale jego wspomnienia zostały.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto