Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oni zginęli w katastrofie smoleńskiej. Wcześniej byli w Grudziądzu w ważnych dla nas chwilach [archiwalne zdjęcia]

MARYLA RZESZUT, RED
Ryszard  Kaczorowski (od lewej), Lech Kaczyński, Janusz Zakrzeński byli w Grudziądzu w chwilach ważnych dla naszego miasta. Więcej zdjęć z archiwum zobacz w naszej galerii>>>>
Ryszard Kaczorowski (od lewej), Lech Kaczyński, Janusz Zakrzeński byli w Grudziądzu w chwilach ważnych dla naszego miasta. Więcej zdjęć z archiwum zobacz w naszej galerii>>>>Piotr Bilski/Archiwum
Lech Kaczyński, Ryszard Kaczorowski, Anna Walentynowicz, Janusz Zakrzeński, Władysław Stasiak - ci nieprzeciętni Polacy gościli u nas, w Grudziądzu, podczas historycznych dla miasta wydarzeń. Zginęli w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.

W 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej przypominamy archiwalny artykuł "Gazety Pomorskiej" z 14 kwietnia 2010 roku, w którym wspominamy zmarłych, którzy byli związani z Grudziądzem. Zapraszamy do lektury.

Prezydent RP Lech Kaczyński jesienią 2006 roku odsłonił pomnik "Solidarności" w Grudziądzu

Prezydent Lech Kaczyński i Aleksander Szczygło (pierwszy z prawej) w Grudziądzu gościli w październiku 2006 roku. Prezydent odsłonił wówczas pomnik "Solidarności” przy ul. Wybickiego. W przechadzce po Starówce gościom towarzyszyli: ówczesny prezydent Grudziądza Andrzej Wiśniewski, przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Piasecki i posłanka Marzenna Drab.Piotr Bilski/Archiwum

- To była pierwsza w Grudziądzu, po 70 latach, wizyta urzędującego prezydenta RP i zapamiętałem ją bardzo dobrze - były prezydent miasta Andrzej Wiśniewski wspomina jesień roku 2006, kiedy to Lech Kaczyński wziął udział w odsłonięciu Pomnika "Solidarności".

Andrzej Wiśniewski dodawał: - Poprzednio w Grudziądzu był w 1935 roku prezydent Ignacy Mościcki. Na obchody 25-lecia "Solidarności", przyjechała do nas, wraz z Lechem Kaczyńskim, Anna Walentynowicz. Była jedną z osób odsłaniających pomnik.

Wszyscy przeszli wówczas pieszo odcinek od Ratusza do pomnika. Mieszkańcy licznie wylegli na Starówkę, na spotkanie z Prezydentem RP. Okazywali mu wiele sympatii, pozdrawiali.

- Później, w Ratuszu, Lech Kaczyński dzielił się wrażeniami. Był wyraźnie zaskoczony tak ciepłym przyjęciem przez grudziądzan - wspomina Andrzej Wiśniewski. - Powiedział, że powinien częściej jeździć "w Polskę" i spotykać się ze zwykłymi mieszkańcami. Mówił też, że w czasach jego działalności w "Solidarności" często jeździł ze stolicy do Gdańska i z powrotem, przez Grudziądz. Ja z kolei cieszyłem się, że mieszkańcy stanęli wtedy na wysokości zadania. Bo wielu dopiero teraz zdało sobie sprawę, kogo straciliśmy. To był mój prezydent od początku. Na niego głosowałem i twierdzę, że bardzo dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków. Obdarzony był niesamowitym instynktem państwowotwórczym.

W odsłonięciu pomnika "Solidarności" w Grudziądzu uczestniczyła Anna Walentynowicz

W październiku 2006 roku, w odsłonięciu pomnika "Solidarności" w Grudziądzu uczestniczyła Anna Walentynowicz, jedna z legend tego związku Piotr Bilski/Archiwum

W październiku 2006 roku jedną z osób odsłaniających pomnik NSZZ "Solidarność", przy ul. Wybickiego w Grudziądzu była Anna Walentynowicz, działaczka społeczna, opozycjonistka w czasach PRL, działaczka Wolnych Związków Zawodowych oraz współzałożycielka NSZZ „Solidarność”.

Za działalność związkową Anna Walentynowicz została osadzona w grudziądzkim zakładzie karnym i przebywała w nim od 26 października 1982 roku do 30 marca 1983 roku.

Ryszard Kaczorowski, prezydent RP na uchodźstwie był w Grudziądzu w 2000 oraz w 2003 r. na Zjazdach Kawalerzystów II RP.

Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski (z prawej) przyjechał na XXV Zjazd Kawalerzystów II RP w sierpniu 2003 roku. Z lewej: ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Piasecki.Piotr Bilski/Archiwum

- Skromny, ciepły i serdeczny, a zarazem dostojny mąż stanu - Ryszarda Kaczorowskiego wspomina Karola Skowrońska, prezes Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej. - Wyróżniony przez nas honorową odznaką Fundacji. W 2003 roku na zjeździe był z gen. Stanisławem Nałęcz-Komornickim, kanclerzem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Obaj zginęli w katastrofie w Smoleńsku. Także osobisty ochroniarz BOR Ryszarda Kaczorowskiego - Artur Francuz, który z nim przyjeżdżał do Grudziądza. Również minister Janusz Krupski, dyrektor Urzędu ds. Kombatantów - gość naszego zjazdu. To zbyt długa, tragiczna lista...

Brat Ryszarda Kaczorowskiego był kawalerzystą 1. Pułku Ułanów Krechowieckich.

Aktor Janusz Zakrzeński, był laureatem grudziądzkiej nagrody im. ks. Janusza Pasierba.

Aktor Janusz Zakrzeński w listopadzie 2009 roku odebrał grudziądzką nagrodę im. ks. Janusza Pasierba. Piotr Bilski/Archiwum

Grudziądzką nagrodę Janusz Zakrzeński odebrał w listopadzie 2009 roku.

- To największa, najważniejsza moja nagroda. Będę robił wszystko, aby cała Polska, cały świat dowiedziały się, że tu, w Grudziądzu jest taka nagroda - zapewniał wtedy Jerzy Zakrzeński.

Był z nim w Grudziądzu szef kancelarii prezydenta RP Władysław Stasiak. Tak chwalił laureata: - To człowiek, który potrafi integrować, ożywić weteranów oraz harcerską młodzież.- Jeśli mamy być dumni z nowoczesności, to nie da się jej zrodzić bez takich postaci jak Janusz Zakrzeński!

10 kwietnia 2010 roku zarówno Zakrzeński, jak i Stasiak zginęli w Smoleńsku.

Ks. infułat Tadeusz Nowicki: - Oddali hołd najwyższy: życie

- Wszystkich nas w sobotni poranek przeraziła wiadomość, że prezydent Polski, jego żona i najważniejsze osoby w państwie nie żyją. Wśród ofiar są ci, którzy byli z nami, w Grudziądzu. I są nam bliscy - mówił w Farze, na mszy św. poświęconej ofiarom tragedii w Smoleńsku ks. infułat Tadeusz Nowicki.

Ks. Nowicki wyliczał: - Odwiedził Grudziądz Lech Kaczyński, a jeszcze nie tak dawno aktor Janusz Zakrzeński, by odebrać nagrodę im. Pasierba. Był z nim szef kancelarii prezydenta RP Władysław Stasiak. W Grudziądzu gościł również ks. biskup gen. Tadeusz Płoski. Wzięli udział w ważnych wydarzeniach naszego miasta. Pamiętamy ich. Zginęli w drodze - do Katynia, by oddać cześć pomordowanym przed 70 laty polskim oficerom. I oddali im hołd najwyższy: życie.

Archiwalne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej z ich pobytu w Grudziądzu zobacz w naszej galerii:

Ryszard  Kaczorowski (od lewej), Lech Kaczyński, Janusz Zakrzeński byli w Grudziądzu w chwilach ważnych dla naszego miasta. Więcej zdjęć z archiwum zobacz w naszej galerii>>>>

Oni zginęli w katastrofie smoleńskiej. Wcześniej byli w Grud...

Grudziądz w żałobie po katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku

Grudziądz. Tak wyglądał Grudziądz w żałobie po katastrofie s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto