Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał Grudziądz po II wojnie światowej. Ponad połowa miasta leżała w gruzach. Zobacz zdjęcia z archiwum

OPRAC.:
Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Zimą 1945 roku  sześć tygodni trwały walki o Grudziądz.  Miasto zburzone było w ponad 60 procentach.  Zniszczenia Dokumentowali grudziądzcy fotograficy m.in. Tadeusz Walesa oraz Henryk Gąsiorowski.
Zimą 1945 roku sześć tygodni trwały walki o Grudziądz. Miasto zburzone było w ponad 60 procentach. Zniszczenia Dokumentowali grudziądzcy fotograficy m.in. Tadeusz Walesa oraz Henryk Gąsiorowski. Rep. Piotr Bilski
Ogromna była skala zniszczeń po zakończeniu niemiecko-radzieckich działań wojennych w Grudziądzu. 6 marca 1945 roku miasto było zrujnowane. Zniszczone zostały kamienice, a także najcenniejsze zabytki Grudziądza. Zobaczcie zdjęcia Grudziądza sprzed 78 lat.

6 marca 2023 roku przypadała 78. rocznica zakończenia walk o Grudziądz w czasie II wojny światowej.

Właśnie tego dnia w 1945 roku wojska drugiego frontu białoruskiego wkroczyły do Grudziądza po trwających sześć tygodni zaciętych walkach o miasto.

Skutkiem walk o Grudziądz były ogromne zniszczenia na terenie całego miasta. Szacowano je na ponad 60 procent.

Przez lata, przypadająca 6 marca rocznica była obchodzona jako święto wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej. To się jednak zmieniło. Z czasem uroczystości były coraz skromniejsze, aż w 2019 roku - pierwszy raz - nie odbyły się wcale.

Zniszczenia Grudziądza po II wojnie światowej

Tematem zniszczeń wojennych w Grudziądzu zajmowała się m.in. Izabela Fijałkowska, Miejski Konserwator Zabytków w Grudziądzu. Efektem tej pracy jest m.in. artykuł "Zniszczenia obiektów zabytkowych Grudziądza w czasie drugiej wojny światowej i ich odbudowa" zamieszczony w Roczniku Grudziądzkim 2020.

W swojej pracy cytuje ona czasopismo „Ochrona Zabytków” z 1949 roku, w którym wyliczono, że w czasie II wojny światowej zniszczeniu uległy 34 grudziądzkie zabytki m.in.:

  • gotycki kościół farny pw. św. Mikołaja,
  • kompleks spichlerzy,
  • barokowy kościół oo. Jezuitów,
  • gotycki w zrębie kościół św. Ducha
  • z barokowym klasztorem benedyktynek
  • i Pałacem Opatek.
  • Wieża „Klimek”, będąca pozostałością dawnego zamku krzyżackiego z XIII wieku.

Zniszczone zostały także budynki tworzące średniowieczny układ urbanistyczny miasta.

Z zabudowy przy Rynku w Grudziądzu zachowały się tylko:

  • dwa budynki w zachodniej pierzei (narożny przy ul. Rynek 1-2/Prosta 1, narożny przy ul. Rynek/Reja 2-6),
  • dwa budynki w południowej pierzei (narożny przy ul. Rynek/Pańskiejl, narożny przy ul. Rynek/Szewskiej 2-4),
  • cała pierzeja wschodnia
  • oraz trzy budynki i jeden do wysokości pierwszej kondygnacji w północnej pierzei.

Znacznym zniszczeniom podczas działań wojennych uległ m.in. kościół farny w Grudziądzu:

"Prezbiterium, nawy oraz wieża zostały uszkodzone przez pociski i częściowo spalone. W znacznym stopniu ucierpiały pokrycie dachowe, więźby i sklepienia. Jedno przęsło nawy bocznej południowej było całkowicie zawalone. Sygnaturka na dachu została spalona. Zniszczone były też witraże. Spaleniu uległy: chór, organy, ławki, ołtarze, konfesjonały i drzwi wejściowe. Trzy dzwony wywiezione zostały przez wojska niemieckie. Odkryte i zakonserwowane w 1939 r. malowidła ścienne w większości odpadły." - czytamy w przywołanym artykule Izabeli Fijałkowskiej.

"Działania wojenne przyniosły znaczne zniszczenia historycznej zabudowy miasta. Ucierpiał obszar średniowiecznego układu urbanistycznego wraz z zabytkowymi obiektami pochodzącymi z okresu średniowiecza i baroku. Ogromna skala zniszczeń objęła też dzielnice otaczające Stare Miasta. Prawie całkowicie zniknęła reprezentacyjna zabudowa Przedmieścia Toruńskiego (ob. al. 23 Stycznia) oraz wiele kamienic z XIX i pocz. XX w. z innych rejonów miasta" - czytamy w artykule Izabeli Fijałkowskiej. I dalej: - Na szczęście dla miasta, przy odbudowie starano się odtwarzać dawny wygląd budynków, a tam gdzie było to niemożliwe, w większości wprowadzano nowe obiekty stylistycznie nawiązujące do form historycznych.

Powojenne zniszczenia w Grudziądzu dokumentowali ówcześni grudziądzcy fotograficy m.in. Tadeusz Walesa oraz Henryk Gąsiorowski. Ich zdjęcia zamieszczamy w galerii:

Zimą 1945 roku  sześć tygodni trwały walki o Grudziądz.  Miasto zburzone było w ponad 60 procentach.  Zniszczenia Dokumentowali grudziądzcy fotograficy m.in. Tadeusz Walesa oraz Henryk Gąsiorowski.

Tak wyglądał Grudziądz po II wojnie światowej. Ponad połowa ...

Zainteresowanym szczegółami polecamy artykuł Izabeli Fiałkowskiej "Zniszczenia obiektów zabytkowych Grudziądza w czasie drugiej wojny światowej i ich odbudowa" zamieszczony w wydanym przez muzeum "Roczniku Grudziądzkim 2020". Całe to wydawnictwo dostępne jest TUTAJ.

Przypomnijmy, że rząd Polski domaga się od Niemiec reparacji za zniszczenia dokonane podczas II wojny światowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto